WP návody

[Návod] Ako si spraviť automatické zálohovanie WordPress webu

10. apríla 2017

V tomto článku vám ukážem krok za krokom ako si môžete jednoducho sami za 30 minút spraviť automatické zálohovanie WordPress webu – a to konkrétne prostredníctvom pluginu UpdraftPlus WordPress Backup Plugin.

Krok 1: Inštalácia UpdraftPlus pluginu

Po prihlásení do WordPress administrácie idem do Pluginy -> Pridať nový:

Do poľa na vyhľadávania pluginov zadám UpdraftPlus WordPress Backup Plugin:

Kliknem Inštalovať teraz a potom aktivujem nainštalovaný plugin kliknutím na Aktivovať.plugin-instalovat-teraz

Samozrejme existuje viacero WordPress pluginov slúžiacich na zálohovanie, avšak osobne mám najlepšie skúsenosti s týmto. UpdraftPlus plugin mi v bezplatnej verzii poskytuje všetko, čo potrebujem. O jeho obľúbenosti svedčí aj fakt, že má výborné hodnotenia, vyše milióna aktívnych inštalácií a pravidelne ho aktualizujú.

Krok 2: Nastavenie frekvencie zálohovania

Po inštalácii a aktivácii pluginu sa najrýchlejšie dostanem do jeho nastavení z hornej lišty WP administrácie – kliknutím na UpdraftPlus -> Settings:

Nastavenie UpdraftPlus pluginu

Tu si zmením spúšťanie zálohovania z manuálneho na automatické – v mojom prípade denné (daily). A to nielen pre súbory (files) ale aj databázu, pretože chcem zálohovať obe. V prípade, že vám vyhovuje iný interval zálohovania, máte viaceré možnosti:

Frekvencia zálohovania WordPressu

Taktiež, ak mám dostatok voľného miesta vo webhostingu, tak si dám ukládať 7 posledných záloh, v opačnom prípade nechávam prednastavené 2. V takomto prípade si plugin pri automatickom zálohovaní ukladá iba zvolený počet záloh a staršie si automaticky maže. čo je výhodné, lebo to zabráni zaplneniu disku. Na obrázku nižšie je možné vidieť moje konečné nastavenia:

UpdraftPlus počet záloh

Poznámka: Ako môžete vidieť na obrázku vyššie, presnú hodinu v ktorej sa bude vykonávať záloha si môžete zvoliť iba v platenej verzii. Avšak pokiaľ nemáte nadmerne vyťažený web, tak takúto prémiovú možnosť nepotrebujete.

Krok 3: Nastavenie súborov zálohovania

UpdraftPlus plugin umožňuje vybrať si, čo všetko chcete zahrnúť do záloh. V prípade, že máte málo miesta vo webhostingu tak môžete napríklad vylúčiť obrázky a média (Uploads) zo záloh. Avšak ja odporúčam nechať si zálohovať všetko, aby bolo možné v prípade potreby kompletne obnoviť web.

Voľba súborov na zálohovanie

Taktiež máte možnosť zvoliť si emailové notifikácie o tom, že zálohovanie prebehlo úspešne. Ja osobne si ich nedávam, aby mi nechodilo veľa emailov.

Notifikácie zálohovania

Krok 4: Uloženie nastavení pluginu

Nastavenia nezabudnite uložiť kliknutím na Save Changes na spodku obrazovky:

Uloženie nastavení pluginu

Krok 5: Spustenie zálohovania

Zálohovanie spustíte kliknutím na tlačidlo Backup Now v prvej karte:

Spustenie zálohovania

V prípade že zálohovanie prebehlo úspešne tak uvidíte správu že zálohovanie bolo úspešne ukončené aj s časom:

Úspešna záloha

Hotovo, týmto je automatické zálohovanie spustené a prvá záloha je na svete.

Tip: Ak si prvýkrát spustíte zálohu v noci, tak plugin bude spúšťať aj ďalšie automatické zálohy v rovnakom čase => takouto fintou je možné dosiahnuť platenú funkciu v bezplatnej verzii. Automatické zálohovanie v nočných hodinách je výhodné, pretože vtedy je najmenšia návštevnosť na webe.

Manuálne zálohy – ako a kedy?

Spôsobom vyššie je možné hocikedy manuálne spraviť zálohu. Silne to odporúčam pred všetkými väčšími zmenami na webe, ako je inštalácia nového pluginu, aktualizácia pluginov a tém, aktualizácia WordPressu, zmena nastavení a podobne.

Umiestnenie záloh – kde sú a ako si ich stiahnuť?

Súbory záloh sa v rámci WordPressu nachádzajú v časti wp-content -> updraft:

Umiestnenie záloh

Tieto súbory je možné stiahnuť aj prostredníctvom WordPress administrácie v záložke Existing Backups:

Stiahnutie zálohy

Tip: v tejto záložke vidíte aj koľko vám celkovo zaberajú súbory záloh na disku servera – v mojom prípade je to 9.3 MB.

Obnova webu zo zálohy

Obnovu WordPress webu zo zálohy je možné v prípade potreby obnoviť kliknutím na tlačidlo Restore pri konkrétnej zálohe. Najčastejšie potrebujeme obnoviť web z tej zálohy, kde je posledná verzia ešte fungujúceho webu.

Obnova zálohy

V ďalšom kroku je možné zvoliť si, ktoré prvky webu chcete obnoviť. Zvyčajne potrebujeme obnoviť všetko. Potom stačí už len potvrdiť obnovu kliknutím na tlačidlo Restore.

Obnova zálohy výber možností

V treťom kroku si plugin spraví ďalšiu zálohu webu ešte pred samotným obnovovaním. Stlačením tlačidla Restore sa definitívne spustí obnovovanie webu. Pri procese obnovovania webu nezatvárajte svoj prehliadač! Po skončení obnovovania sa vám zobrazia výsledky. V prípade úspešnej obnovy by ste mali na spodku vidieť hlášku Restore successful! :

Status obnovy zo zálohy

Po otestovaní, že web bol naozaj úspešne obnovený, je dobré vymazať si súbory pred-obnovovacej zálohy, ktorú si plugin spravil, aby zbytočne nezaberala miesto na disku. Dá sa to spraviť kliknutím na tlačidlo Delete old directories:

Prečo vlastne robiť zálohy?

Asi 90% majiteľov a správcov webov ktorých poznám si nerobia žiadne zálohy webu. Ľudia zvyknú mať názor že spraviť si zálohovacie riešenie ich stojí čas a nemá to pre ich podnikanie žiadnu viditeľnú hodnotu.

Avšak opak je pravdou, každú chvíľu sa stretávam s ľuďmi, ktorí z nejakej príčiny prišli o svoje weby a až potom si uvedomili, že zahodili „stovky hodín“, ktoré strávili ich tvorením. Preto sa podľa mňa čas investovaný do nastavenia zálohovania vyplatí.

WordPress síce môžeme považovať za robustný a stabilný systém, ale treba si uvedomiť, že na našom webe spolu musia fungovať rôzne kombinácie tém, pluginov a nastavení a každá môže zapríčiniť zničenie webu. A to nevravím o reálnej hrozbe hacknutia alebo zavírovania webu.

Často sa stretávam s ľuďmi, ktorí z nejakej príčiny prišli o svoje weby a až potom si uvedomili, že zahodili stovky hodín, ktoré strávili ich tvorením.

O krok ďalej – ako to robím ja

Ako ste si možno všimli, v záložke nastaveniach pluginu (Settings) sa nachádza aj časť na preposielanie a ukládanie záloh na iné úložisko:

Sú tu viaceré možnosti. Ja využívam preposielanie na Google Disk, aby som mal zálohy webu aj mimo server hostingu. Takýmto spôsobom ich mám na dvoch miestach a mám vyššiu istotu, že o ne neprídem. Nastavenie takéhoto preposielania je zdĺhavejšie, preto ho nejdem popisovať v tomto návode. Na tomto linku je možné nájsť podrobný návod.

Záver

Dúfam, že tento návod bol pre vás prínosný. V prípade, že by ste mali s nastavením zálohovania nejaký problém, neváhajte sa mi ozvať. Zdieľanie a komentáre potešia 🙂

Tip na záver
Zálohovanie webu je v dnešnej dobe štandardom u všetkých kvalitnejších poskytovateľov hostingu. Napríklad WebSupport, kde hosťujem svoje weby, drží zálohy webov až 14 dní dozadu, takže v prípade zistenie chyby sa dá obnoviť posledná fungujúca verzia webu. Avšak stále považujem za rozumné v takej vzácnej veci ako je web (kde sme strávili stovky hodín jeho tvorbou) nespoliehať sa len na služby hostingu.
[Návod] Ako si spraviť automatické zálohovanie WordPress webu
4.8 (96%) 10 hlasov

Comments (2)

 • apríl 13, 2017 by TomL

  TomL

  Super, díky moc za návod!

  • apríl 13, 2017 by V. J.

   V. J.

   Ďakujem za pochvalu 🙂

Pridaj komentár

TOPlist TOPlist

Pin It on Pinterest

Zdieľať

Jasné, že sa zaujímaš o WordPress!

Pridaj sa medzi ďalších majiteľov webov na mojom mailing liste a dostávaj návody, tipy a triky ako prvý.

Môžeš byť bez obáv. Spam nenávidím rovnako ako ty.
%d blogerom sa páči toto: