Čo je to WordPress? Kde si ho stiahnuť? Kde nájsť návody?

Chcete vedieť čo je to WordPress? Stiahnuť si ho? Kde nájsť návody a ako s ním pracovať? V tomto článku nájdete všetko čo potrebujete vedieť.

Čo je to WordPress? Kde si ho stiahnuť? Kde nájsť návody?

Čo je to WordPress?

WordPress je bezplatný open source systém na správu obsahu – CMS (z anglického Content Management System). Je založený na PHP a MySQL. WordPress je vyvíjaný pod licenciou GNU GPL (takzvaná licencia pre slobodný softvér). Má širokú užívateľskú a vývojársku komunitu.

WordPress používa 30% z top 10 miliónov webstránok [štatistika z apríla 2018]. Celkovo beží na viac ako 60 miliónoch webstránok. WordPress založili 27. Mája 2003 zakladatelia Matt Mullenweg a Mike Little.

Čo je WordPress – ľudskou rečou

Zjednodušene sa dá povedať, že WordPress je najobľúbenejší publikačný systém pre webstránky a blogy.

💡 Tip: Pre rýchly web ⏱ je kľúčové vybrať si správny hosting. Odporúčam vsadiť na overenú kvalitu ➡️ WebSupport, Webglobe-Yegon alebo Wedos.

Oficiálne logo

Na obrázku nižšie môžete nájsť oficiálne logo WordPress:

WordPress logo

Požiadavky

 • Minimálna požadovaná verzia PHP: 7.3
 • Minimálna požadovaná verzia MySQL databázy: 5.6
 • Minimálna požadovaná verzia MariaDB: 10.1
 • Odporúčam tiež Apache alebo Nginx ako najrobustnejšie možnosti na spustenie tohto CMS, aj keď nie sú podmienkou.
💡 Chcete rýchlejšiu ⏱ webstránku? Rýchlosť webstránky je dôležitá pre návštevníkov a aj z hľadiska SEO. Najlepšie výsledky som dosiahol s pluginom WP Rocket, ktorý jednoznačne odporúčam.

Stiahnuť WordPress

Aktuálnu verziu súborov v slovenčine si môžte stiahnuť na tomto linku.

Výhody WordPress

 • Je zadarmo – samotný WordPress ako aj mnoho šablón a pluginov je zadarmo.
 • Bez potreby programátorských schopností – užívateľ si môže spravovať svoj web aj bez znalostí programovacích jazykov ako HTML, CSS a PHP.
 • Bezplatné a časté aktualizácie – WordPress komunita pomerne často vydáva bezpečnostné aktualizácie ako aj nové funkcionality.
 • Viacjazyčnosť – samotné jadro WordPress ako aj mnoho pluginov a tém je preložených do väčšiny jazykov, mimo iné aj Slovenčiny. Tu je návod ako si spraviť multijazyčný WordPress web.
 • Množstvo bezplatných šablón a modulov – medzi výhody WordPress môžeme určite zaradiť aj množstvo existujúcich doplnkov.
 • Jednoduchosť používania – jednoduchá administrácia vytvárania článov, práce s médiami a tvorbou obsahu.
 • Široká komunita užívateľov – existuje veľa fór, kde vám radi poradia odborníci z komunity. Taktiež sa môže te zúčastniť oficiálnych stretnutí nazývaných WordCamp a WordPress meetup.
 • Variabilita – s pomocou tém a modulov je možné WPpoužiť na mnoho účelov – osobný blog, prezentácia firmy, eshop, fórum a dokonca aj sociálnu sieť.
 • Podpora u väčšiny hostingov – napriek tomu je dobré overiť si či webhosting spĺňa optimálne požiadavky na beh WP. Môžete si pozrieť môj návod ako si vybrať najlepší WordPress hosting.
 • Multisite – možnosť vytvoriť viac webstránok na jednej doméne.
💡 Tip na WordPress šablóny: z prémiových šablón mám dobré skúsenosti so šablónami Divi, Avada a s nástrojom na tvorbu stránok Elementor.

Oficiálne webstránky WordPress komunity

Pre lepšie pochopenie čo je WordPress si môžete pozrieť aj nasledujúce webstránky:

Pokiaľ máte radi video formu vzdelávania odporúčam pozrieť toto video o tom, ako funguje WordPress:

Kde začať (návody)

Pre začiatočníkov som pripravil kompletný WordPress návod, ktorý obsahuje aj:

Ak sa chcete naučiť robiť s WordPress, odporúčam pozrieť si tento kompletný WordPress návod.

Pozrieť WordPress návod

Pomohol vám tento článok? Podporte ma prosím jeho zdieľaním. 👍

4 COMMENTS

 1. som bezny uzivatel PC aj profi, pracujem s ms office – word, excel, web, otlook – mam sancu si vo wordprese vytvorit a prevadzkovat sam internetovy obchod na cca 20 produktov?je nutne ovladat nejaky programovaci jazyk?
  dakujem

 2. Ahoj Juraj, vo všetkých návodoch na wordpress je potrebné si najprv zriadiť doménu a webhosting. Je ale možnosť začať sa hrať s wordpressom i bez toho? Nejde mi teraz o 7 / 14 / 30 dňové bezplatné riešenia, pretože očakávam, že budem mať čas na WP tak raz týždenne 2 hodiny. Preto by som sa rád učil pracovať s WP možno aj pol roka. Budovať si svoju (pracovnú-) stránku a nemať hneď účty, ktoré treba platiť. A možno raz, ak by som bol spokojný s výsledkom, tak by som si všetko zakúpil a začal byť online. Existuje takáto možnosť?
  Vďaka za odpoveď.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here