Čo je to WordPress?

Čo je to WordPress? WordPress je bezplatný open source systém na správu obsahu – CMS (z anglického Content Management System). Je založený na PHP a MySQL. WordPress je vyvíjaný pod licenciou GNU GPL (takzvaná licencia pre slobodný softvér). Má širokú užívateľskú a vývojársku komunitu.

WordPress používa 30% z top 10 miliónov webstránok [štatistika z apríla 2018]. Celkovo beží na viac ako 60 miliónoch webstránok. WordPress založili 27. Mája 2003 zakladatelia Matt Mullenweg a Mike Little.

Čo je WordPress?

Čo je WordPress – ľudskou rečou

Zjednodušene sa dá povedať, že WordPress je najobľúbenejší publikačný systém pre webstránky a blogy.

💡 Tip: Pre rýchly web ⏱ je kľúčové vybrať si správny hosting. Odporúčam vsadiť na overenú kvalitu ➡️ WebSupport, Webglobe-Yegon alebo Wedos.

Na obrázku nižšie môžete nájsť oficiálne logo WordPress:

WordPress logo

Výhody WordPress

  • Je zadarmo – samotný WordPress ako aj mnoho šablón a pluginov je zadarmo.
  • Bez potreby programátorských schopností – užívateľ si môže spravovať svoj web aj bez znalostí programovacích jazykov ako HTML, CSS a PHP.
  • Bezplatné a časté aktualizácie – WordPress komunita pomerne často vydáva bezpečnostné aktualizácie ako aj nové funkcionality.
  • Viacjazyčnosť – samotné jadro WordPress ako aj mnoho pluginov a tém je preložených do väčšiny jazykov, mimo iné aj Slovenčiny. Tu je návod ako si spraviť multijazyčný WordPress web.
  • Množstvo bezplatných šablón a modulov – medzi výhody WordPress môžeme určite zaradiť aj množstvo existujúcich doplnkov.
  • Jednoduchosť používania – jednoduchá administrácia vytvárania článov, práce s médiami a tvorbou obsahu.
  • Široká komunita užívateľov – existuje veľa fór, kde vám radi poradia odborníci z komunity. Taktiež sa môže te zúčastniť oficiálnych stretnutí nazývaných WordCamp a WordPress meetup.
  • Variabilita – s pomocou tém a modulov je možné WPpoužiť na mnoho účelov – osobný blog, prezentácia firmy, eshop, fórum a dokonca aj sociálnu sieť.
  • Podpora u väčšiny hostingov – napriek tomu je dobré overiť si či webhosting spĺňa optimálne požiadavky na beh WP. Môžete si pozrieť môj návod ako si vybrať najlepší WordPress hosting.
  • Multisite – možnosť vytvoriť viac webstránok na jednej doméne.
💡 Tip na šablóny: z prémiových šablón mám dobré skúsenosti so šablónami StudioPress a s multifunkčnými šablónami Divi i Avada.

Oficiálne webstránky WordPress komunity

Pre lepšie pochopenie čo je WordPress si môžete pozrieť aj nasledujúce webstránky:

Pokiaľ máte radi video formu vzdelávania odporúčam pozrieť toto video o tom, ako funguje WordPress:

💡 Chcete rýchlejšiu ⏱ webstránku? Rýchlosť webstránky je dôležitá pre návštevníkov a aj z hľadiska SEO. Najlepšie výsledky som dosiahol s pluginom WP Rocket, ktorý jednoznačne odporúčam.
Pomohol vám tento článok? Podporte ma prosím jeho zdieľaním. 👍

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here
Súhlasím so spracovaním osobných údajov.