Recenzia obľúbeného WordPress builderu Elementor. Ukážeme si, čo všetko tento plugin dokáže, jeho výhody, nevýhody a moje skúsenosti s ním.
Čo je to Elementor
Elementor patrí medzi najpopulárnejšie page buildery pre WordPress. Tento plugin poskytuje jednoduché rozhranie na vytváranie kreatívnych stránok vo WordPress nad možnosti aktívnej šablóny.
Používa praktickú funkciu drag and drop, pomocou ktorej si jednotlivé vytvorené bloky na stránke jednoducho usporiadate presne podľa vašich predstáv.Úpravy pritom nevyžadujú žiadne technické znalosti. Bežný používateľ ich môže využívať bez potreby zásahov do kódovania.
Čo všetko Elementor dokáže
Ak máte webovú stránku vytvorenú vo WordPress a nie ste spokojní s jej dizajnom, nemusíte hneď meniť celú šablónu. Pomôže vám plugin Elementor. Tento builder vám pomôže vytvoriť jednotlivé stránky nezávisle na nainštalovanej šablóne.
Môžete si napríklad zvoliť, že stránka nebude mať hlavičku a pätu ako iné stránky na vašom webe. Alebo si zvolíte rozdelenie stránky do stĺpcov či využijete iné prvky. Plugin umožňuje aj vkladanie tlačidiel, rôznych tabuliek, Google maps, ikoniek pre sociálne siete alebo efektov na vložené obrázky.
Výhody
Okrem vyššie spomínaných užitočných funkcií má tento page builder aj mnohé iné výhody:
- Je kompatibilný s mnohými šablónami.
- Všetok textový obsah môžete upravovať priamo na aktívnej obrazovke. Uľahčí vám to písanie nového ale tiež úpravu existujúceho obsahu.
- Umožňuje nastaviť globálne farby a typografiu. Táto funkcia vám zabezpečí jednotný dizajn na celom webe.
- Používa viac ako 800 Google fontov a umožňuje pridať nové.
- Je kompatibilný s mnohými ďalšími pluginmi. Napríklad s WooCommerce, pre ktorý má Elementor pripravené viaceré praktické widgety.
Nevýhody
- Bezplatná verzia je oproti pro verzii oklieštená o dosť funkcií.
- Vyššia cena pro verzie.
Ako používať Elementor
Úprava alebo vytvorenie stránky s použitím tohto pluginu je jednoduchá. Otvoríte stránku, ktorú chcete upravovať, alebo si vytvoríte novú a navrchu kliknete na tlačidlo Edit with Elementor.
Otvorí sa vám stránka s jednotlivými funkciami. Celé rozhranie je veľmi intuitívne. Na pochopenie fungovania všetkých funkcií vám postačí niekoľko minút. Potom už môžete začať vytvárať novú stránku. Pri práci budete mať na pravej strane k dispozícii jednotlivé funkcie. V ľavej časti obrazovky hneď uvidíte všetky vykonané zmeny.
Na začiatok kliknite na pre pridanie novej sekcie. Po kliknutí sa vám zobrazí výber možných rozložení stránky.
Ak kliknete na tlačidlo , zobrazí sa knižnica šablón, z ktorých je možné vyberať.
Do každej sekcie môžete vkladať obsah. Napríklad text alebo obrázky, ako je to v mojom príklade:
Ako používať jednotlivé prvky
Elementor vám pri tvorbe stránky ponúka množstvo prvkov. Jednotlivé prvky — widgety, ktoré máte k dispozícii, presúvate na pravú stranu obrazovky myšou. Takýmto spôsobom vložíte mapy Google, formuláre, titulky a mnohé iné.
Pod každým prvkom sa skrýva panel jeho nastavení. Ak chcete napríklad pridať na stránku nové tlačidlo, použite voľbu Button a presuňte ju do časti Drag widget here. Na pravej strane obrazovky si budete môcť vyplniť názov tlačidla, vybrať vzhľad ikonky pre tlačidlo a podobne.
Všetky zmeny uložíte kliknutím na šípku vedľa tlačidla Publish naspodku stránky. K dispozícii sú tu dve voľby. Vytvorenú stránku môžete uložiť ako koncept alebo ako vlastnú šablónu. Neskôr ju môžete použiť na iných stránkach svojho webu. Keď ju budete chcieť využiť, nájdete ju v administrácii stránky pod voľbou Templates.
Kliknutím priamo na tlačidlo Publish vytvorenú stránku publikujete.
Možnosti úpravy vzhľadu stránky
Elementor ponúka mnoho funkcií pre prispôsobenie vzhľadu webu. Každú časť stránky môžete upravovať pomocou funkcií ako sú napríklad výška jednotlivých sekcií, veľkosť stĺpcov, zarovnanie textu či obrázku a farba textu.
Je responzívny
Elementor je plne responzívny. Váš web tak bude dobre vyzerať na počítači, tablete aj smartfóne. Ak si chcete pozrieť, ako bude stránka na jednotlivých zariadeniach vyzerať, kliknite na ikonku obrazovky v ľavom dolnom rohu obrazovky. Sú tu k dispozícii voľby pre jednotlivé zariadenia. V pravej časti obrazovky sa zobrazí vzhľad stránky na zariadení, ktoré si vyberiete.
Tu sa možnosti responzívneho zobrazenia Elementoru nekončia. Pri úprave každého prvku stránky nájdete pod funkciou Advanced možnosť nastavenia pre jednotlivé prvky. Môžete ju využiť v tom prípade, ak chcete, aby sa niektoré widgety nezobrazovali na vybraných zariadeniach a na iných boli zobrazené.
Dokáže vrátiť alebo opakovať zmeny
Pri tvorbe stránok máte k dispozícii históriu všetkých verzií. Vďaka nej sa môžete pokojne vrátiť k predchádzajúcej verzii alebo len o jeden či dva kroky dozadu. Tlačidlo pre vstup do histórie nájdete naspodku ľavej časti obrazovky.
Free versus Pro verzia
Elementor je k dispozícii zadarmo. Bezplatná verzia obsahuje všetky vyššie spomínané funkcie. Budete tak môcť používať množstvo widgetov a ďalších funkcií, vďaka ktorým vytvoríte jedinečné vzhľady stránok.
Cena Elementor Pro
Pro verzia stojí 49 $ (v čase písania článku). Za túto sumu získate Elementor Pro pre jednu stránku. Pre tri stránky je to 99 $ a pre neobmedzený počet stránok 199 $. Každá zakúpená licencia umožňuje používať Pro verziu doživotne. K tomu získate aktualizácie a technickú podporu na 1 rok.
Addony (rozšírenia) pre Elementor
Ako spomínam v recenzii vyššie, samotný Elementor toho dokáže veľa. Avšak, ak chcete rozšíriť ešte viac jeho možnosti, existuje množstvo rozšírení od iných tvorcov:
- Ultimate Add-Ons – majú intuitívne rozhranie, ktoré dobre ladí s Elementorom.
- Crocoblock addony – 17 pluginov, 47 šablón, 150 widgetov a 64 poupov.
- Essential Add-Ons – 54+ kreatívnych elementov pre tento page builder.
- PowerPack – veľmi nápadité prvky pre tento plugin.
- Element Pack – 100 populárnych widgetov pre rôzne použitie.
- Premium Add-Ons – rôzne ďalšie možnosti úprav builderu.
- The Pack – obsahuje vyše 180 ďalších elementov.
- The Plus Add-Ons – vyše 300 rôznych prvkov.
Online školenie
ZĽAVA 10% na online školenia na obľúbený nástroj na tvorbu stránok Elementor. Zľava platí pre oba webináre:
- Základy tvorby web stránok v Elementor Free - školenie je zamerané na bezplatnú verziu.
- Pokročilé techniky tvorby web stránok v Elementor Pro.
Prednášajúci: Ľubomír Laššák z itsoft.sk.
Recenzia Elementor – záver
Na základe mojich skúseností s týmto builderom môžem povedať, že má viacero užitočných funkcií, ktoré využijete pri tvorbe internetovej stránky. S intuitívnym ovládaním a prístupom k jednotlivým funkciám v ničom nezaostáva za ostatnými WordPress buildermi.
Plusom je, že tu nenájdete žiadne prebytočné funkcie, takže po chvíli testovania sa v ňom vyznajú aj začínajúci tvorcovia stránok. Elementor je pripravený na použitie bez nutnosti zásahov do kódu.
Môžem potvrdiť, Elementor je z môjho pohľadu TOP builder. Sám ho používam pri tvorbe stránok. Veľmi jednoducho sa s ním pracuje. Ponúka veľké množstvo funkcií a ich nastavení. Som s ním veľmi spokojný, môžem ho len odporúčať.
Ďakujem veľmi pekne za podelenie sa so skúsenosťami ?.
Jsem stejného názoru, jen mě mrzí, že třeba u ACF nemá možnost v dynamickém obsahu volbu Repeater funkci. Taktéž vyhledávací modul na hledání podle ACF polí, kde se to musí řešit pomocí externích modulů. Zatím top rozšíření pro Elementor jsou od firmy Crocoblock (jetSearch, jetEngine,….)
Super článok Elemntor je naozaj perfektný, len odkedy ho používam na tvorbu článkov na blog strašne mi spomalil načítavanie stránky. Neviete náhodou poradiť ako to vyriešiť? Ďakujem ?
Ďakujem za pochvalu :). Viete mi poslať link na nejaký článok, kde sa vám zdá Elementor pomalý? Pozriem sa na to.
Čeká to na načtení vlastního fontu a je tam hrozně moc CSS stylů a JS souborů. Chtělo by to optimalizovat do jednoho souboru a nastavit asynchronní načítání až nakonec… 😉
Mám možno jednoduchú otázku. Keď normálne napíšem článok vo WordPress automaticky my to ukáže v šablóne, ktorú som spravil pomocou elementoru? Dá sa to tak? Alebo musím písať v elementore? Ďakujem.
Malo by to automaticky ukazovať v elementore.
Uděláš si přes Theme Builder šablony pro jednotlivé single články, kategorie a pak už jen píšeš normálně články, a automaticky ti to aktivuje příslušnou šablonu… 😉
Rozrobil som stranku s WPBakery Page Builder nebolo to ono, tak som skusil Elementor, teraz ale mam problém že s elementorom bezplatná verzia neviem robiť zmeny, ktoré boli robené s WP Bakery. Ten som odinštaloval. Keby som kúpil plnú verziu elementora dali by sa tieto zmeny robiť? Ďakujem
Každý builder je jedinečný a pracuje svojím spôsobom – to znamená že nie sú navzájom kompatibilné. Takže stránky robené cez WPBakery bude treba manuálne prerobiť do Elementora.
Elementor
Pôvodne som mal www stránku bez Elementora a bola realtívne jednoduchá a pekná.
Kolega mi pre rozšírenie možnosti nainštaloval verziu s Elementorom
A stránka sa celá zmenila.
Neviem s Elementorom pracovať.
Je riešením odinštalovať Elementor a dá sa to ?
Alebo túto verziu celú odinštalovať / ale neviem ako / a znovu nainštalovať tú pôvodnú ?
Dobrý deň,
Ja by som odporúčal na začiatok iba deaktivovať Elementor plugin. Treba rátať s tým, že ak ste vytvárali nejaké prvky na webe cez Elementor, tak o ne prídete a treba ich spraviť bez neho.
Dobrý deň,
ďakujem za veľmi dobre napísaný článok, takých je teraz už málo…
Mám stránku vytvorenú cez WordPress a teraz som si nainštalovala aj plugin Elementor. Je tu však problém. Akonáhle spustím tento plugin, nie a nie sa mi načítať. Mám aj tému Hello, ktorá by Elementoru nemala brániť. Deaktivovala som si aj ostatné pluginy, no nič nepomáha. Neviete čo s tým?
Ďakujem.
Dobrý deň,
Dôvodov môže byť mnoho. Takto na diaľku nedokážem určiť konkrétny dôvod. Niektoré z nich nájdete aj v tomto článku.
Dobrý den,
mohu se zeptat jak je to se zakoupením Elementoru PRO pro jeden web. Jde mně o to jak je to s doménou. V součastnosti jsem zakoupil dočasnou doménu protože ještě nejsem definitivně rozhodnutý o názvu domény. Když zakoupím PRO verzi a později přejdu na novou doménu, je to možné změnit když budu mít zakoupenou licenci na jeden web.
Na co je ta licence navázana – na doménu, email, wordpress účet. Děkuji za odpověd
Na oficiálnej stránke sa píše, že je možné presúvať licenciu z jednej domény na druhú. Takže by to nemal byť problém. Konkrétne píšu takýto postup: stačí deaktivovať plugin na pôvodnej doméne a aktivovať ho na novej.
V Elementor ucte si menis adresu webu.. 😉
Ako je to s licenciou? Je kupene na rok a potom? Prestane fungovat alobo len konci podpora?
Dakujem
To, čo ste s ním vybudovali vám zostane fungovať. Stratíte prístup k aktualizáciám, podpore a prémiovým šablónam.