Wix: recenzia a moje skúsenosti s týmto nástrojom

Podrobná recenzia a moje skúsenosti s nástrojom Wix + návod, ako si s ním jednoducho a bez programovania vytvoriť web stránku alebo blog zadarmo.

Wix: recenzia a moje skúsenosti s týmto nástrojom

Čo je to Wix

Wix je nástroj na tvorbu webstránky v profesionálnom dizajne určený pre začiatočníkov aj pokročilých. Táto recenzia vám pomôže rozhodnúť sa, či je to pre vás vhodný nástroj.

Tí, ktorí nemajú s vytváraním internetových stránok žiadne skúsenosti, iste privítajú vymoženosti Wix ADI (Artificial Design Intelligence). Na vytvorenie webu s Wix ADI stačí zodpovedať na niekoľko otázok o tom, kto ste a čomu sa venujete. ADI vytvorí nový web za vás.

Ak si chcete stránku navrhnúť sami, môžete si ju vytvoriť pomocou Wix Editora. Ak chcete používať pokročilé funkcie, k dispozícii je platforma Corvid.

Wix
Wix

Výhody

Všetkým, ktorí sa rozhodnú vyskúšať tento nástroj, je k dispozícii:

 • viac ako 500 šablón vhodných pre blogy, osobné stránky, e-shopy aj podnikateľov,
 • možnosť vytvoriť jednostránkové weby,
 • vloženie obrázkov, výber z viac ako 40 vopred pripravených galérií a miliónov obrázkov,
 • vloženie animácií a videí,
 • 3D parallax efekty,
 • vytvorenie e-shopu,
 • vytvorenie stránok chránených heslom,
 • vytvorenie prehľadného menu s možnosťou upravovania,
 • pripnutie prvkov na stránku,
 • prepojenie na sociálne siete,
 • nastavenia platieb, dopravy, objednávok, e-mail marketing a iné funkcie pre e-shopy a podnikanie,
 • vytvorené stránky sú responzívne a SEO kompatibilné.

Wix Editor spĺňa všetky požiadavky na moderný blokový editor. Pomocou funkcie drag and drop môžete stránku ľubovoľne upravovať presúvaním jednotlivých prvkov. To všetko bez znalosti programovania. Pokročilejší tvorcovia si s Wix vytvoria vlastné formuláre, dizajnové funkcie a mnoho iných prvkov na rozšírenie funkčnosti. Výhodou je tiež, že všetky položky a nástroje sú v češtine.

Okrem nástroja na tvorbu webstránky ponúka Wix vlastnú doménu zhodnú s názvom vašej firmy a bezplatný hosting.

Podpora 24/7 — všetkým používateľom Wix je k dispozícii centrum pomoci. Nájdete tu viac ako 100 video návodov a množstvo odpovedí na najčastejšie kladené otázky.

Nevýhody

Napriek všetkým uvedeným možnostiam má tento nástroj aj nevýhody:

 • Nutnosť úpravy vytvorenej stránky pre mobilné zariadenia.
 • Používatelia upozorňujú aj na nevýhody pri zmene šablóny. Ak zmeníte vybranú šablónu, budete musieť počítať s nutnosťou znovu vytvárať celý obsah webu.
 • Vo free verzii vám tiež môžu vadiť zobrazené reklamy. Tie sa však v platenej verzii nenachádzajú.
 • Wix nie je vhodným riešením pre veľké e-shopy.
 • Neumožňuje export dát.

Cena

Ak vám nepostačuje priestor na serveri, ktorý od Wix dostanete zadarmo, môžete prejsť na niektorý z prémiových plánov. Najlacnejší z nich — Connect Domain, získate už za cenu 4,50 € mesačne. Jeho nevýhodou však je zobrazovanie reklám na webe.

Ostatné prémiové plány vám poskytnú možnosť využitia služieb bez zobrazovania reklám. Získate od 2 do 20 GB priestoru, pripojenie vlastnej domény, doménu zadarmo na 1 rok, 30 min – 2 hodiny videí a poukazy na inzerciu v hodnote 75 $. Pri balíčkoch Unlimited a VIP získavate aj ďalšie výhody.

Wix balíčky
Balíčky služieb

Ako vytvoriť webstránku s Wix – návod

Táto recenzia nástroja Wix obsahuje aj návod, ako si pomocou neho vytvoriť internetovú stránku. Tvorba stránky vám zaberie len niekoľko minút. V prvom kroku je potrebné sa zaregistrovať. Po potvrdení vášho e-mailu sa môžete pustiť do samotnej tvorby.

Na výber máte z množstva šablón s rôznym zameraním. Výhodou je vyhľadávač, ktorý vám na základe zadaného slova vyberie vhodné šablóny.

Wix výber šablóny
Výber šablóny

Po vybraní šablóny môžete začať upravovať váš web. V prehľadom menu editora sú k dispozícii funkcie pre:

ponuka stránky úprava vopred pripravených stránok a vloženie nových

pozadie nastavenia farby, obrázkov alebo videa na pozadí jednotlivých stránok

pridať pridanie textu, obrázkov, galérií obrázkov, tlačidiel, hudby, prepojenia na sociálne siete, vektorovej grafiky, vytvorenie e-shopu a mnoho iných prvkov

pridať aplikácietu si vyberáte z množstva voľne dostupných alebo prémiových aplikácií napríklad pre blog, chat, formuláre, fotografie, hudbu, marketingové nástroje, online obchod, nástroje pre dizajn, podnikanie a sociálne siete.

media nahrávanie médií z počítača, Facebooku, Instagramu, Google Drive a Fotky Google. K dispozícii je tiež množstvo obrázkov zadarmo.

Na hornej lište stránky nájdete ďalšie nástroje pre:

 •  prepínanie medzi jednotlivými stránkami,
 •  prepínanie medzi zobrazením pre počítače a mobilné zariadenia,
 • uloženie stránky, náhľad, duplikovanie, zobrazenie predchádzajúcich uložených verzií, zverejnenie stránky a ukončenie práce v editore,
 • pripojenie domény, prechod na prémiový plán, sledovanie a analýza stránky, role a oprávnenia a iné funkcie,
 • pridanie vlastného kódu, prepojenie externých API, použitie nástrojov pre vývojárov
 • prechod do centra pomoci,
 • oddialenie stránky, aby ste si mohli prezrieť všetky sekcie naraz,
 • krok-späť,
 • uloženie webu s možnosťou získania novej domény alebo prepojenia na vlastnú doménu,
 • náhľad stránky,
 • zverejnenie stránky.

Ako upravovať stránku

Po kliknutí na každý prvok stránky sa vám zobrazí ponuka nástrojov na jeho úpravu. Na mojom príklade sú nástroje pre upravovanie obrázka. Obrázky môžete zmeniť, upraviť nastavenie, vzhľad, orezať, použiť filtre, animovať alebo vložiť odkaz.

Wix úprava obrázka
Úprava obrázka

Vytváranie aj samotná personalizácia webu je veľmi intuitívna. Editor vás postupne prevedie všetkými krokmi. Pri každom prvku nájdete aj tlačidlo na prechod do nápovedy.

Pridanie stránky a obsahu

Pre pridanie stránky prejdite na Nabidka webu > Přidat stránku.

Prázdnu stránku upravíte pomocou nástrojov menu na ľavej strane obrazovky. V mojom príklade pridáme na stránku nadpis. Kliknutím na plus sa vám zobrazí nasledovná ponuka:

Wix pridanie textu
Pridanie textu na stránku

Zo zobrazenej ponuky som si zvolil Přidat nadpis 1. Pri písaní textu je možné meniť typ textu, písmo, jeho veľkosť, farbu, zvýraznenie a vloženie odkazu. Vložený text je tiež možné animovať.

Wix možnosti textu
Možnosti textu

Alternatívy

Ak sa vám ani po prečítaní tejto recenzie a odskúšaní Wix nepozdávamôžete vyskúšať tieto alternatívy:

Wix recenzia – zhrnutie

S týmto nástrojom mám dobré skúsenosti. Považujem ho za vhodný nástroj pre ne-programátorov, ktorí si chcú rýchlo vytvoriť peknú responzívnu stránku. Na zložitejšie veci odporúčam použiť WordPress.

Pomohol vám tento článok? Podporte ma prosím jeho zdieľaním. 👍

10 COMMENTS

 1. Dobrý deň, skúšam pracovať v programe wix. Program sa mi páči a je veľmi intuitívny. No mám malý problém. problémom je to, že som stránku vytváral na desktope a keď som si chcel stránku pozrieť na notebooku, tak vznikol problém, že text a nadpisy neboli na svojom mieste. Viete mi prosím poradiť. Vďaka.

  • Dobrý deň,

   Takto na diaľku mi je ťažko posúdiť konkrétnu príčinu spomínaného problému. Vo všeobecnosti takéto builderi majú občas problém s responzivitou. Viem len poradiť, že pri editácii stránky sa dá prepínať na mobilný pohľad. Tam by malo byť možné vidieť, ako to vyzerá na mobile.

 2. Dobrý deň, chcem sa opýtať ktorá platforma je podľa vás lepšia wix alebo wordpress, teraz mám stranku na wordpress a moc sa mi nepáči niečo tam robiť všetko je také zložité trvá to a nakoniec niektoré funkcie aj tak nejdú. Na wix som robila stránku mamine a za pol dňa ju mala a ma tam funkcie o ktorých ja len snívam na wordpress stránke:D. Uvažujem že si prenesiem veci na wix už sa to tuším dá dávalo mi to do možnosti. Čo Si myslíte?

  • Dobrý deň, každá platforma má svoje výhody a nevýhody, takže závisí od konkrétnych požiadaviek. Vo všeobecnosti: Wix je jednoduchší na používanie, ale má väčšie obmedzenia ako WordPress. Vo WP sa dajú cez pluginy riešiť aj zložitejšie funkcionality.

 3. Dobrý deň, je možné stránku vo wix zavesiť potom na vlastnú doménu, ktorá je zaregistrovaná vo Websupporte alebo odporúčate vytvárať stránku priamo tam či vo WP. Uvažujem ktorú zo šablón využiť v prípade založenia jednoduchého blogu, ktorý zatiaľ je len v štádiu založenia. Ďakujem za odpoveď. Pekný večer.

 4. Dobrý deň.
  Mám problém s wix seo. Chcem zachovať staré pozície eshopu a napojiť naň nové pozície vo wix.
  Starú url adresu neberie, že už je vložená. V oblasti seo by som prijala vašu konzultáciu.
  A neviem, kde prepísať formuláre pri registrácii a objednávke z češtiny do slovenčiny.

  Ďakujem
  Andrea

  • Dobrý deň,

   Je mi ľúto, ale systému Wix a aj celkovo konzultačným službám sa nevenujem, takže vám neviem pomôcť. Poradil by som vám aspoň nejakého odborníka na Wix, ale žiadneho nepoznám.

 5. Dobrý deň,

  je možné vo Wix vygenerovať XML feed pre heureku? Alebo ho treba vytvoriť „ručne“ a ak ho vytvorím, je možné potom heureku prepojiť s WIX?

  ďakujem.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here