WordPress administrácia a nástenka [Dashboard]

Čo je to administrácia vo WordPress? WordPress administrácia je administratívna časť určená pre správu webstránky. Po prihlásení sa dostanete na nástenku.

WordPress administrácia a nástenka

Do WordPress administrácie (slangovo nazývaná aj admin) sa zvyčajne dostanete pridaním /wp-admin/ do url adresy. Po prihlásení sa dostanete konkrétne na stránku nástenka (v angličtine dashboard). Administrácia slúži na správu stránky. Tu budete web vytvárať, upravovať, meniť jeho vzhľad aj nastavenia.

WordPress nástenka (dashboard)
WordPress nástenka (dashboard)

Panel nástrojov (toolbar)

Navrchu obrazovky uvidíte v hlavičke panel nástrojov, tzv. toolbar. Táto lišta sa nemení. Bude sa objavovať kedykoľvek budete prihlásený do adminu. Obsahuje meno vašej stránky a niektoré voľby pre rýchly prístup k neschváleným komentárom, pridaniu nového článku, stránky, multimédií alebo obrázku. Nájdete tu tiež meno osoby, ktorá je aktuálne prihlásená. Pod menom sa ukrýva vstup na váš profil a odhlásenie.

WordPress toolbar
Panel nástrojov (toolbar)

Možnosti zobrazenia

Priamo pod hlavičkou administrácie nájdete dve malé políčka. Jedno sa nazýva Možnosti zobrazenia, druhé Pomocník. Kliknutím na ne sa vám rozbalí ponuka. Pod políčkom Pomocník sa skrýva nápoveda. Pod políčkom Možnosti zobrazenia nájdete niekoľko možností nastavenia aktuálnej stránky. Môžete si tu vybrať, ktoré okná chcete zobrazovať na stránke.

WordPress možnosti zobrazenia
Možnosti zobrazenia

WordPress administrácia – menu

Na ľavej strane WP administrácie sa nachádza menu. Tu nájdete všetky nástroje pre úpravu internetovej stránky. V menu sa pohybujte kurzorom. Keď nastavíte kurzor na niektorý z nástrojov administrácie, zobrazia sa vám jeho jednotlivé voľby. Do položiek menu sa dostanete kliknutím.

WordPress administrácia
WordPress administrácia – menu

Povedzme si teraz niekoľko základných informácií o jednotlivých položkách menu:

Nástenka (dashboard)

Nástenka je miesto, kam vás WordPress nasmeruje po prihlásení. Je to prehľad posledných aktivít na vašom webe. Ak máte aktivovaný plugin Akismet, zobrazí sa vám tiež počet SPAMových komentárov, ktoré čakajú na vašu kontrolu.

Články

V tejto časti adminu budete pridávať vaše príspevky, články alebo aktuality. Môžete ich tu tiež zoskupovať do kategórií a pripájať k nim tagy.

Multimédiá

Multimédiá sú nástroj na nahrávanie obrázkov. Tie potom môžete umiestňovať na stránku a do jednotlivých príspevkov. V knižnici multimédií sa dajú jednoducho vyhľadať a upravovať jednotlivé položky.

Stránky

V tejto časti WP administrácie vytvoríte a udržiavate jednotlivé stránky vášho webu.

Komentáre

Miesto na organizáciu a správu komentárov. Tu tiež môžete na komentáre odpovedať alebo ich označiť ako SPAM.

Vzhľad

Pod položkou vzhľad sa ukrýva menu pre nastavenie dizajnu webovej stránky. Budete tu spravovať vaše šablóny, widgety, menu webu a podobne.

Pluginy

Pre zabezpečenie lepšej funkcionality webu budete používať rôzne pluginy. Pridávať, aktivovať alebo deaktivovať tieto pluginy budete v tejto položke menu WordPress administrácie.

Používatelia

Táto časť menu zobrazuje zoznam používateľov webovej stránky. Môžete tu pridávať nových používateľov a nastavovať ich užívateľské práva.

Nástroje

Cez jednotlivé položky nástrojov sa dajú importovať alebo exportovať články, stránky, multimédiá a podobne.

Nastavenia

V tejto časti adminu nastavíte vlastnosti webu a pluginov. Môžete tu upravovať názov stránky, URL adresu, jazyk stránky, nastavenia komentárov, multimédií a mnoho iného. Viac podrobností nájdete v tomto návode WordPress nastavení.

Zbaliť menu

Naspodku menu WordPress administrácie nájdete posledné políčko: Zbaliť menu. Kliknutím naň menu ukryjete. Namiesto jednotlivých nástrojov menu sa objavia len ich ikonky. Opätovným kliknutím na ikonku zbalenia menu, menu znovu rozbalíte.

Wordpress zbaliť menu
Zbaliť menu

Niektoré pluginy si tiež vytvárajú vlastné položky menu. Väčšinou ich nájdete v časti Nástroje a Nastavenia.

WordPress administrácia a nástenka [Dashboard]
4.9 (98%) 10 hlasov

Pomohol vám tento článok? Podporte ma prosím jeho zdieľaním 👍

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.