Najčastejšie WordPress chyby a ich riešenie

Spísal som najčastejšie chyby vo WordPress. V návode spomínam aj konkrétne riešenia, ako ich opraviť a taktiež ako sa im vyhnúť do budúcna.

Najčastejšie WordPress chyby a ich riešenie

WordPress sa aj bežnému užívateľovi, ktorý nemá skúsenosti s programovaním používa ľahko. Občas sa však môže vyskytnúť problém. Aby ste sa nevyľakali, čo sa to s vašou stránkou deje, pokúsim sa zhrnúť väčšinu z nich.

Prejdime si spolu postup riešenia najčastejších chýb vo WP:

Zálohujte

Prvá a najhlavnejšia zásada je: pred opravou každej chyby zálohujte celú stránku a jej kompletnú databázu. Až potom pristúpte k samotnému riešeniu. Zálohu vytvoríte niekoľkými kliknutiami v plugine Updraft. Tento plugin je dobré mať nainštalovaný aj na vytváranie pravidelných záloh stránky.

Všeobecný postup na identifikáciu problému

Najčastejšou príčinou nejakého problému je šablóna alebo niektorý plugin. Týmto spôsobom sa dá identifikovať, ktorý z týchto komponentov to je:

 1. Ak používate cache plugin tak premažte cache a deaktivujte ho.
 2. Dočasne deaktivujte všetky pluginy.
 3. Dočasne aktivujte niektorú zo základných WordPress šablón (napríklad Twenty Twenty).
 4. Otestujte či zmizol problém.
 5. Postupne aktivujte jednotlivé pluginy a tému a vždy otestujte situáciu. Ak sa problém objaví, tak na príčine je posledne aktivovaný komponent.

Samozrejme, ak máte WooCommerce eshop, tak základný plugin WooCommerce vynechajte z dočasnej deaktivácie.

Oprava interných chýb servera

WordPress chyba Internal Server Error alebo 500 Internal Server Error sa objaví, keď server nie je schopný zistiť, v čom spočíva problém. Môže mať mnoho príčin:

Problém v súbore .htaccess

Najčastejšie sa jedná o chybu spôsobenú nesprávnymi direktívami v súbore .htaccess. Premenujte súbor .htaccess pomocou FTP. Ak to nepomohlo, vojdite do administrácie a znovu uložte nastavenie trvalých odkazov. Tak vygenerujete nový súbor .htaccess.

Prekročenie PHP limitu

Niekedy je chyba 500 Internal Server Error spôsobená vyčerpaním pridelenej pamäti. Pre riešenie potrebujete kontaktovať poskytovateľa hostingu a navýšiť váš limit.

Deaktivácia pluginov

Ak to nestačili, potrebujete pre riešenie tejto chyby deaktivovať pluginy. Vo FTP prístupe nájdite súbor wp-content. V ňom sa nachádza priečinok s názvom Plugins. Všetky ich môžete deaktivovať tým, že dočasne premenujete tento priečinok. Ak to nepomohlo, bude chyba v samotnej šablóne.

Reinštalácia šablóny

Ďalším krokom riešenia problému je znovu nainštalovanie WordPress šablóny. Pomocou FTP si stiahnite najnovšiu verziu šablóny a znovu ju nahrajte.

Error log na serveri

Ak to ešte stále nepomohlo, kontaktujte poskytovateľa hostingu, aby vám poskytol záznam Error logu. V ňom nájdete informácie o chybe. Budete pravdepodobne potrebovať aj pomoc programátora, aby vám vysvetlil, čo údaje v Error logu znamenajú.

Mnohým chybám vo WordPress sa vyhnete používaním správneho webhostingu.

💡 Tip: Pre rýchly web ⏱ je kľúčové vybrať si správny hosting. Odporúčam vsadiť na overenú kvalitu ➡️ WebSupport, Webglobe-Yegon alebo Wedos.

WordPress Syntax Error

Táto WordPress chyba sa niekedy objaví, keď sa pokúšate zasiahnuť do kódu šablóny. Najčastejšie ide vlastne o preklep, teda syntaktickú chybu vo vami napísanom kóde. Aby ste ich našli, je dobré poznať aspoň základy práce v PHP. Chybové hlásenie môže vyzerať napríklad takto:

Parse error – syntax error, unexpected $end in 
/hosting-7513/www/vaswordpres.tld/wp-content/themes/sablona/functions.php
on line 38

Na odstránenie tejto chyby potrebujete opraviť zápis kódu. Použite na to prístup FTP. Častými chybami v zápise sú neukončený riadok alebo nedovolený znak v PHP kóde.

Oprava Error Establishing a Database Connection

WordPress chyba Error Establishing a Database Connection sa objaví, keď sa vaša stránka nedokáže pripojiť na databázový server. Obvykle sa to stane v procese zmeny hesla alebo užívateľského mena.

Chyba v databáze

Na vyriešenie tohto WordPress problému je nutné najskôr skontrolovať, kde sa chyba objavuje. Môže to byť len v administrácii alebo aj priamo na stránke. Ak sa nachádza iba v administratíve, môže ísť o poškodenie databázy. Jej opravu vykonáte v súbore wp-config.php. Pridajte zápis

define('WP_ALLOW_REPAIR', true);

Následne prejdite na adresu:

http://www.VASADOMENA.sk/wp-admin/maint/repair.php.

Teraz databázu opravíte. Pre tento krok nemusíte byť prihlásení. Nájdite tlačidlo pre opravu databázy. WordPress sa pokúsi chybu nájsť. Po dokončení zmažte pridaný riadok vo wp-config.php.

Kontrola súboru wp-config.php

Ak vyššie uvedený postup nepomohol, mohlo sa stať, že v súbore wp-config.php nemáte uvedené správne prihlasovacie údaje. Prekontrolujte ich na týchto riadkoch:

define('DB_NAME', 'meno-databazy');
define('DB_USER', 'prihlasovacie-meno');
define('DB_PASSWORD', 'heslo-k-databaze');
define('DB_HOST', 'localhost');

Kontrola MySQL serveru

K chybe môže dôjsť aj zvýšenou návštevnosťou stránky, kedy server nestíha spracovať všetky požiadavky. V tomto prípade sa obráťte na poskytovateľa hostingu, aby otestoval funkčnosť databázového servera.

Biela obrazovka smrti

Tento WordPress error vyzerá ako biela obrazovka bez chybového hlásenia. Ako prvé potrebujete skontrolovať, či funguje aspoň menu pre administráciu stránky. Príčiny tejto chyby sú viaceré, takže si ich postupne prejdeme.

Problém je v šablóne

Problém môže nastať pri manipulácii so šablónou, alebo ak bola šablóna zle naprogramovaná. Zmeny, ktoré ste v šablóne vykonali, deaktivujte a vráťte sa k predvolenej šablóne. Ak menu pre administráciu stále nie je funkčné, fix chyby vykonajte cez FTP:

Vyhľadajte adresár  wp-content/themes/
Premenujete adresár šablóny napr. z mojatema na mojatema-oprava
Teraz sa pokúste prihlásiť do menu šablóny. Ak je všetko v poriadku, pokračujte až bodom „odstránenie chyby v kóde“.

💡 Tip na WordPress šablóny: z prémiových šablón mám dobré skúsenosti so šablónami StudioPress a s multifunkčnými šablónami Divi i Avada.

Reset pluginov

Bielu obrazovku mohli spôsobiť aj chyby v pluginoch. Najlepšie urobíte, keď ich všetky vypnete. Ak máte prístup do menu šablóny, nájdite možnosť vypnutia pluginov v nastaveniach. Ak sa po znovu zapnutí pluginov chyba znovu objaví, tak je hľadaný problém v niektorom z nich.

Postup cez FTP je zložitejší:

 1. Vyhľadajte adresár pluginov vo wp-content/plugins.
 2. Premenujte ho napríklad na plugins-oprava.
 3. Uložte ho offline.
 4. Teraz vytvorte nový adresár plugins a skontrolujte, či je problém odstránený.
 5. Postupne presúvajte adresáre jednotlivých pluginov do nového adresára plugins a zapínajte ich cez menu šablóny. Pritom kontrolujete, pri ktorom plugine sa objaví problém. Keď sa znovu objaví biela obrazovka, zmažte daný plugin a nainštalujte iný s podobnými funkciami.

Odstránenie chyby v kóde

V kóde môže prísť k niekoľkým chybám. Duplicitné alebo kolidujúce PHP funkcie v rôznych pluginoch alebo nekompletné nahratie pluginu či šablóny (pomôže, ak šablónu či plugin jednoducho zmažete). Problém môže byť aj medzera v súbore functions.php alebo prázdny riadok v súbore wp-config.php. Ak ste robili v tomto adresári zmeny, je potrebné ich odstrániť. Prípadne môžete aj znovu nahrať tento adresár zo šablóny.

Ďalším problémom v kóde je nesprávne nastavenie práv v adresároch. Adresáre majú mať nastavené práva 755 a súbory 644.

💡 Chcete rýchlejšiu ⏱ webstránku? Rýchlosť webstránky je dôležitá pre návštevníkov a aj z hľadiska SEO. Najlepšie výsledky som dosiahol s pluginom WP Rocket, ktorý jednoznačne odporúčam.

Oprava WordPress chyby 404

Error 404 sa prejavuje tak, že sa návštevníkovi stránky zobrazí hlásenie, že stránka neexistuje. Najčastejšou príčinou je problém v nastavení hypertextového odkazu, tzv. permalinku. Budete musieť rekonfigurovať nastavenie permalinku.

Pri tejto chybe sa zvyčajne dá vojsť do administratívneho menu šablóny. Choďte do Nastavenia»Permalinks a kliknite na Uložiť zmeny. Tento krok aktualizuje vaše permalinky. Ak tento krok problém nevyriešil, budete musieť aktualizovať súbor .htaccess cez FTP.
Prihláste sa na server použitím FTP a nájdite opravte súbor .htaccess. Zmeňte povolenie na 666, prepíšte .htaccess a zmeňte povolenie späť na 660. Môžete tiež pridať do .htaccess tento kód:

# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>
# END WordPress

Oprava nesprávneho umiestnenia bočného panelu

Táto WordPress chyba sa prejaví tak, že bočný panel sa zobrazí pod obsahom stránky namiesto vedľa neho. K tejto chybe môže dôjsť, keď používateľ pridá do zdrojového kódu stránky snippet a zabudne zavrieť tag hlml div. Spôsobí tak zmenu usporiadania šablóny.

Prejdite si všetko, čo ste v poslednom čase menili. Či ste pridali plugin alebo menili html. Alebo či má stránka, na ktorej sa chyba zobrazuje <div> bloky. Skontrolujte, či sú zavreté. Výborným pomocníkom pre nájdenie tejto chyby je W3 Validator.

w3validator
W3 Validator

Chýbajúce tlačidlá

Ak sa vo WordPressovom vizuálnom editore objaví namiesto tlačidiel biele pole, chybu spôsobuje nefunkčný JavaScript alebo súbory TinyMCE.

Ako prvé skúste vyčistiť cache vášho prehliadača. Inou možnosťou je použiť iný prehliadač. Ak to nepomohlo, nahraďte súbory TinyMCE. K problému mohlo totiž prísť pri inštalácii alebo aktualizácii. Znovu nahrajte súbor /wp-includes/js/tinymce/.

Ak sa chyba ešte stále vyskytuje, otvorte súbor wp-config.php a navrch súboru hneď za php otvárací tag pridajte:

define('CONCATENATE_SCRIPTS', false);

Chyba spôsobená vyčerpaním pamäte

Ak prišlo k vyčerpaniu PHP pamäte, môže sa to prejaviť ako už spomínaná biela obrazovka smrti. Druhou možnosťou je, že sa na obrazovke objaví chybové hlásenie:

Fatal error: Allowed memory size of 33554432 bytes exhausted
(tried to allocate 2348617 bytes) in 
/home/username/public_html/site1/wp-includes/plugin.php on line xxx

WordPress script alebo plugin vyčerpal limit pamäte. Fix chyby urobíte cez FTP prístup. Vo vašej zložke webu nájdite súbor wp-config.php. Stiahnite si ho do svojho počítača a otvorte v textovom editore, napríklad PsPad. Na koniec súboru, pred riadok: „That’s all, stop editing! Happy blogging.“ Vložte nasledovný riadok:

define( 'WP_MEMORY_LIMIT', '256M' );

Týmto ste navýšili PHP pamäťový limit o 256MB. Uložte zmeny a súbor nahrajte späť do wp-config.php.

WordPress chyba: uzamknutie administratívneho menu

Môže sa stať, že sa neviete dostať do menu vašej WordPress šablóny. Môže to spôsobiť kód alebo plugin, ktorý sa snaží urobiť v administrácii stránky nejaké zmeny. Alebo ste zabudli vaše heslo, prípadne sa stránka stala terčom útoku hackera. Jedným riešením je resetovať staré heslo v phpMyAdmin a nahradiť ho novým. Druhým riešením je využiť prístup cez FTP.

Po prihlásení vás systém vracia na prihlasovaciu stránku

K tejto WordPress chybe dôjde, keď v procese prihlasovania zadáte prihlasovacie meno a heslo, ale systém vás stále vracia na prihlasovaciu stránku. Je to spôsobené nesprávnou URL, presmerovaním v súbore .htaccess alebo nesprávne nakonfigurovanými nastaveniami permalinkov.

Ako prvé vyprázdnite cache a cookies vo vašom prehlidači. Potom prehliadač reštartujte. Ak to nepomohlo, deaktivujte pluginy.

Ak sa ešte stále neviete prihlásiť, potrebujete deaktivovať šablónu. Urobte tak cez FTP prístup v súbore /wp-content/themes/. Premenujte súbor vašej šablóny. Potom sa znovu skúste prihlásiť. Ak to pomohlo, problém mohol byť v aktualizácii šablóny. Stiahnite si pôvodnú verziu a nainštalujte ju.

Ak ani to nepomôže, skúste zmazať cez ftp .htaccess súbor a resetnúť permalinky.

WordPress chyba: Maximum Execution Time Exceeded

Tento problém spôsobuje to, že ste pri načítaní PHP scriptu dosiahli maximálnu nastavenú hodnotu servera. Servery majú totiž nastavený obmedzený čas na načítanie scriptu. Niektoré hostingy si nastavili obmedzenie času na vyššie hodnoty a niektoré na nižšie.

Tento WordPress problém napravíte jednoduchým postupom. Môžete si nainštalovať plugin Maximum Execution Time Exceeded. Tento plugin navýši čas na načítanie PHP scriptu až na 300 sekúnd.

maximum-execution-time-exceeded
plugin Maximum Execution Time Exceeded

Pre opravu súboru .htaccess cez FTP postupujte nasledovne. K súboru .htaccess pridajte riadok:

php_value max_execution_time 300

Ak vám navýšenie na 300 sekúnd nestačí, navýšte ho na viac sekúnd.

WordPress problémy s nahrávaním obrázkov

Ak sa namiesto obrázkov vo vašej knižnici médií na obrazovke ukazujú ich zástupné symboly, je to problém. Chybu spôsobujú nesprávne súbory a povolenia inštalácie.
Na opravu budete potrebovať prístup cez FTP. Použite na to FTP klienta napríklad Fillezillu.

Cez FTP klienta otvorte súbor /wp-content/. Tu nájdete zložku /uploads/. Kliknutím pravého tlačidla myši sa dostanete do nastavenia povolení pre súbory. Pre zložku uploads a všetky podsúbory nastavte povolenie 744. Ak to nepomohlo, vyskúšajte číslo 755. Pre všetky ostatné súbory dajte povolenie 644. Nezabudnite uložiť nové nastavenia.

WordPress problémy s veľkosťou obrázkov

Ak máte problém s nahrávaním a úpravou veľkosti obrázkov, nainštalujte si plugin EWWW Image Optimizer alebo WP Smush.it. Tieto pluginy upravia kvalitu a veľkosť obrázkov pre web. Pomocou nich môžete optimalizovať aj tie obrázky, ktoré už na stránke máte.

Ďalším problémom je, ak je nahrávaný obrázok väčší ako má WordPress povolené. Ak chcete nahrávať veľké obrázky pridajte do functions.php:

@ini_set( 'upload_max_size' , '256M' );
@ini_set( 'post_max_size', '256M');
@ini_set( 'max_execution_time', '1000' );

Chybové hlásenie: Ste si istý, že to chcete urobiť?

Toto je dosť bežná WordPress chyba. Spôsobilo ju, že WordPress hľadá vo vašej administrácii nonce a nemôže ho nájsť. Budete musieť zistiť, či je chyba v pluginoch alebo šablóne a opraviť ju.

WordPress Error: Nedá sa vykonať naplánovaná údržba

Ak sa vám na obrazovke objaví hlásenie, že nie je možné vykonať naplánovanú údržbu, je to spôsobené tým, že WordPress počas aktualizácie nastavil vašu stránku do módu údržby. Opravu vykonáte cez FTP prístup.

Chyba pri automatickej aktualizácii stránky

Niekedy sa stane, že vznikne problém pri automatickej aktualizácii stránky. Môže sa vám zobraziť hlásenie o PHP chybe, o zlyhaní aktualizácie alebo prázdna biela stránka. Najčastejšou príčinou sú nesprávne nastavené povolenia pre súbory. Skúste aktualizovať stránku manuálne.

Problém pri ukladaní zmien

Pri úprave stránky sa môže stať, že vykonané zmeny sa neuložia. Pomôže vám vyčistenie cache vášho prehliadača. Prehliadač možno načítal uloženú verziu stránky priamo z cache.

Čo robiť, ak WordPress neposiela e-maily

Táto WordPress chyba sa prejaví tak, že nefunguje e-mailová komunikácia a kontaktný formulár na vašej stránke. Môže to byť spôsobené tým, že iní používatelia hostingu od toho istého poskytovateľa hostingu znefunkčnili alebo obmedzili e-mailovú komunikáciu z ich stránok, alebo váš hosting nie je konfigurovaný na používanie PHP.

Aby ste zabránili tejto chybe, používajte SMTP. Napríklad MailGun and Gmail. Môžete na to použiť plugin WP Mail SMTP.

WordPress error RSS Feed

Tieto WordPress chyby sú spôsobené formátovaním. Sú odlišné v závislosti od prehliadača, ktorý používate. Chybu opravíte v súbore functions.php vo vašej šablóne. Skontrolujte, či na konci php tagu nie je navyše medzera alebo rozdeľovník.

WordPress error: Priveľa presmerovaní

Dôvodom presmerovania môže byť presunutie stránky a presmerovanie užívateľov. Môže sa však stať, že používateľ zostane uzamknutý medzi dvoma navzájom presmerovanými stránkami.

Zlyhanie nahrávania súboru na disk

Najčastejšou príčinou tohto WordPress problému je nesprávne nastavenie oprávnenia k súboru. Na kontrou nastavení oprávnenia použite prístup cez FTP klienta. Prejdite na súbor wp-content. V tomto súbore a vyberte Povolenia. Skontrolujte, či sú vaše nastavenia správne:

Všetky adresáre — 755 alebo 750
Všetky súbory — 644 alebo 640
wp-config.php — 600

WordPress error 403: Odmietnutý prístup

Ako prvé si vytvorte zálohu stránky a databázy. Potom je potrebné zakázať všetky pluginy. Ak to pomohlo, pôvodcom chyby bol niektorý z vašich pluginov. Deaktivujte ich jeden po druhom, aby ste zistili, ktorý.

WordPress chybu 403 mohol spôsobiť aj poškodený súbor .htaccess. Vyhľadajte ho cez FTP klienta a odstráňte ho. Potom sa pokúste prihlásiť na vašu stránku. Ak je problém vyriešený, vygenerujte nový súbor .htaccess. Urobíte to v administratívnom menu šablóny v Nastavenia> Permalinks. Jednoducho kliknite na tlačidlo uložiť nastavenie.

Chyba mohla nastať aj nesprávnym nastavením oprávnení k súborom. Potrebujete ich skontrolovať. Postup tohto kroku som opísal v predchádzajúcom bode.

Fix problému: Táto stránka obsahuje škodlivý program

Google označuje stránky, ktoré obsahujú malware alebo podozrivé kódy. Dôvodom tohto hlásenia môže byť, že vaša stránka bola hacknutá a naozaj obsahuje škodlivý kód. Druhým dôvodom môže byť, že škodlivý kód obsahuje tretia strana. Napríklad stránka, na ktorú ste prepojení kvôli zobrazovaniu reklamy.

WordPress chyba: Missed Schedule Post Error

missed-schedule-post

WordPress umožňuje, aby ste si vopred naplánovali, kedy uverejníte príspevky. Proces sa potom deje automaticky. Ak sa vám chybové hlásenie týkajúce sa vynechania uverejnenia príspevkov objavuje častejšie, nainštalujte si a aktivujte WordPress plugin Missed Schedule Post. Plugin vyhľadá vynechané príspevky a zverejní ich na stránke.

Error 28

Táto chyba sa týka hostingu. Pre vyriešenie kontaktujte poskytovateľa vášho hostingu. Mohla nastať jedna z nasledovných situácií:

 • Máte príliš veľa súborov v /tmp.
 • Máte plný cache vášho servera.

Neustále odhlasovanie

Pre identifikáciu prihlásenia si WordPress ukladá cookie. Potrebujete mať nastavenú rovnakú URL v adrese stránky a WordPress adrese vašej stránky. V administratívnom menu prejdite do Nastavenia » Všeobecné a skontrolujte, či oba názvy sú rovnaké. Ak nemáte prístup do administrácie, urobte to cez FTP.

Nájdite súbor wp-config.php. Stiahnite ho a otvorte v textovom editore. Môžete použiť poznámkový blok. Nasledujúci kód pridajte nad riadok That’s all, stop editing! Happy blogging:

define('WP_HOME','http://example.com');
define('WP_SITEURL','http://example.com');

Téme chýba šablóna štýlu style.css

Najčastejšia príčina je, že sa snažíte nahrať do WordPress zip súbor, ktorý neobsahuje kód šablóny.

Môžete si to jednoducho overiť – keď si ten zip súbor rozbalíte v počítači, mal by v ňom mať iba jeden priečinok a priamo v ňom by sa mal nachádzať aj súbor style.css.

Tento problém sa často stáva aj pri témach z Themeforest, kde zip súbor často obsahuje okrem kódu šablóny aj dokumentáciu atď. Riešenie: Themeforest máš možnosť stiahnuť iba inštalačný súbor:

Stiahnuť iba inštalačný súbor

Ďalším dôvodom môže byť to, že v zip súbore je len kód šablóny, avšak je zlý. Žiaľ aj s tým som sa v praxi stretol. V tom prípade treba kontaktovať tvorcov šablóny aby to opravili a poslali vám fungujúcu verziu.

Táto odpoveď nie je platná JSON odpoveď

Za touto všeobecnou hláškou sa môže skrývať veľa príčin. Stretávam sa s ňou najmä v editore Gutenberg.

Postup hľadania príčiny je rovnaký ako pri iných problémoch: treba dočasne deaktivovať pluginy a zmeniť šablónu na základnú. Ak používate aj nejaký cache plugin, tak treba premazať cache a dočasne ho vypnúť. Ak to pomohlo, tak príčina bude v niektorom plugine alebo šablóne.

Najčastejšie WordPress chyby a ich riešenie – zhrnutie

Veľkému množstvu chýb sa vyhnete používaním kvalitných komponentov – tém a pluginov. Odporúčam vsadiť na overené multifunkčné šablóny Divi a Avada. Výborné skúsenosti mám taktiež so šablónami StudioPress.

💡 Tip: Pre rýchly web ⏱ je kľúčové vybrať si správny hosting. Odporúčam vsadiť na overenú kvalitu ➡️ WebSupport, Webglobe-Yegon alebo Wedos.
Pomohol vám tento článok? Podporte ma prosím jeho zdieľaním. 👍

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here
Súhlasím so spracovaním osobných údajov.