Ako nahrať obrázok vo WordPress

Návod ako nahrať obrázok do WordPress stránky. Taktiež si ukážeme ako pridať, upraviť a vymazať hocijaký multimediálny súbor v knižnici médií WordPress.

Ako nahrať obrázok vo WordPress

Vloženie nového súboru do knižnice médií

Spravovanie súborov v knižnici médií nie je náročné. Ak si vo WordPress prajete pridať do knižnice médií nový súbor, kliknite na tlačidlo „Pridať nový“ navrchu knižnice médií. Môžete tiež kliknúť na voľbu „Pridať nový“ v ľavej časti obrazovky, kde sa nachádzajú funkcie menu administrácie.

Ako nahrať obrázok do WordPress

Ak pred nahratím nového súboru zvolíte riadkový zoznam knižnice médií, po kliknutí na „Pridať nový“ sa vám otvorí nové okno. Do okna jednoducho presuňte súbory z vášho počítača (Drag&drop). Môžete tiež stlačiť tlačidlo „Vybrať súbory“ a následne nahrať zvolené súbory do knižnice.

WordPress pridanie multimediálneho súboru
Ako nahrať obrázok v riadkovom zozname multimédií

V zozname pridaných súborov sa v príslušnom riadku zobrazuje možnosť „Upraviť“. Dajú sa tu upravovať položky ako titulok, alternatívny text a popis súboru. Nájdete tu tiež tlačidlo pre niektoré úpravy obrázkov ako sú orezanie, otočenie a zmena veľkosti.

Ak pred nahratím nového súboru zvolíte mriežkové zobrazenie knižnice médií, po kliknutí na „Pridať nový“ sa navrchu stránky otvorí okno, do ktorého budete nahrávať súbory. Nahrané súbory sa zobrazia v zozname položiek knižnice médií.

Úprava vlastností súborov

V mriežkovom zobrazení súborov kliknite na konkrétny súbor. Otvorí sa vám okno pre úpravu vlastností multimediálneho súboru. Urobte potrebné zmeny a zavrite okno. Zmeny sa uložia automaticky.

Ak upravujete niekoľko obrázkov, nemusíte sa zakaždým vracať do zoznamu v knižnici médií. Na prechod k nasledujúcemu alebo predchádzajúcemu súboru stačí kliknúť na príslušnú šípku v pravom hornom rohu okna.

Ak chcete upravovať vlastnosti súborov riadkovom zobrazení multimediálnych súborov, kliknite na možnosť „Upraviť“ v príslušnom riadku. Zobrazia sa vám informácie o súbore ako jeho názov, URL adresa, typ a veľkosť súboru, prípadne rozmery obrázka. Teraz môžete upravovať názov, titulok, popis a pri obrázkoch aj alternatívny text.

  • Názov — názov multimediálneho súboru upravíte v okne navrchu obrazovky.
  • Titulok — objaví sa vo vašom príspevku alebo na stránke pod obrázkom.
  • Alternatívny text — toto pole nájdete len pri obrázkoch. Alternatívny text sa zobrazí, ak prehliadač nebude vedieť načítať obrázok. Použite preto jeho výstižné pomenovanie alebo popis. Vhodne zvolený alternatívny text pomôže aj SEO optimalizácii vašej stránky. Vyhľadávače si totiž nevedia prezerať obrázky. Pre zistenie, čo je na obrázku používajú alternatívny text.
  • Popis — popis sa zobrazí na stránke s prílohami súboru.

Pre audio súbory sa vám okrem týchto polí objavia aj dve ďalšie:

  • Umelec — môžete sem napísať meno umelca.
  • Album — slúži na bližšie určenie, na akom albume sa audio súbor nachádza.

Po vykonaní zmien nezabudnite kliknúť na tlačidlo „Aktualizovať“.

Vymazanie súboru z knižnice médií

Presný postup vymazania súboru závisí na zobrazení, ktoré používate. V mriežkovom zobrazení kliknite na súbor, ktorý chcete vymazať. V pravom dolnom rohu okna, ktoré sa otvorí, kliknite na voľbu „Zmazať navždy“.

WordPress vymazanie multimediálneho súboru
Vymazanie multimediálneho súboru

Ak používate riadkové zobrazenie zoznamu súborov v knižnici médií, postup je trochu iný. Prejdite kurzorom po názve súboru, ktorý chcete vymazať. Z možností, ktoré sa objavia, vyberte „Zmazať navždy“. Otvorí sa okno, v ktorom môžete svoju voľbu potvrdiť. Urobíte tak kliknutím na OK.

Pomohol vám tento článok? Podporte ma prosím jeho zdieľaním. 👍

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here
Súhlasím so spracovaním osobných údajov.