WordPress návod pre začiatočníkov

Najväčší online WordPress návod v slovenčine. Jednoduchý kompletný manuál určený pre začínajúcich aj pokročilých používateľov. Bez znalosti programovania.

WordPress návod pre začiatočníkov

Najrozsiahlejší bezplatný/voľne dostupný online WordPress návod v slovenčine. Verím tomu, že tento manuál predčí mnohé draho platené WP kurzy.

WordPress návod – obsah

Návod tvoria jednotlivé články a ich časti, na ktoré sa dostanete kliknutím požadovanej položky v štruktúre.

Úvod 📢

Inštalácia ⬇️

Stiahnite si najnovšiu verziu WordPress v slovenčine: stiahnuť ZIP súbor.

Administrácia 🚀

💡 Tip: Pre rýchly web je kľúčové vybrať si správny hosting. Odporúčam vsadiť na overenú kvalitu: WebSupport, Webglobe-Yegon alebo Wedos

Stránky a články 📄

Práca s obsahom ✏️

Editor Gutenberg ✒️

Kategórie a značky 🏷️

💡 Tip: Zľava 5% na WordPress kurzy od WP Academy. Exkluzívne pre čitateľov tohto blogu. Pri objednávke kurzu stačí zadať do kolonky kupón názov blogu: jurosko.sk

 Multimédia 🖼️

Komentáre 💬

Vzhľad 🎨

💡 Tip na šablóny: z prémiových šablón mám dobré skúsenosti so šablónami StudioPress a s multifunkčnými šablónami DiviAvada.

Widgety 💡

Menu 📑

Pluginy 

Používatelia 👥

Nastavenia ⚙️

Aktualizácia 🔄

Šablóna 📰

Page builder 🧩

Nástroje 🛠️

Rýchlosť ⏱️

Štatistiky 📉

GDPR ⚖️

Bezpečnosť 🔒

SEO 📈

Viacjazyčnosť 🌎

Riešenie problémov ⚠️

💡 Tip: ak si stále neviete rady, pozrite si či sa odpoveď na váš problém nenachádza v poradni, alebo vytvorte novú otázku.

Alternatívy 💻

BONUSY 🔥

💡 Tip na rýchlo-návod: ako si spraviť WordPress blog za 30 minút.

Na záver

Stálo ma dosť úsilia ❤️ vytvoriť pre vás tento manuál, preto pevne dúfam, že bude pre vás užitočný. Snažil som sa ho napísať jednoducho, po lopate, pre začiatočníkov bez technického zamerania.

Ak sa nemýlim, je to najrozsiahlejší bezplatný/voľne dostupný online WordPress návod v slovenčine. Verím tomu, že sa vyrovná, či dokonca predčí mnohé platené kurzy.

Pomohol vám tento článok? Podporte ma prosím jeho zdieľaním. 👍

31 KOMENTÁRE

 1. Super návod, určite aspoň raz niekomu (mne viackrát). Mám ale problém, spravil som si domáci webserver z Rpi a wordpress. Všetko beží svižne ale mám pár otázok. Ak chcem mať menu v ľavom stĺpci a nie v hornej lište to záleží na téme? Stránku som si spravil len pre seba v internej sieti a nikto sa na ňu nemôže pripojiť z vonku. Chcel by som tu stránku mať na knihy audio, e-knihy ktoré niekde proste stiahnem (napríklad yt) ale problém je v tomto že maximálna veľkosť súboru je iba 2mb a to je strašné málo. Najlepšie by bolo neobmedzené alebo aspoň 1gb (veď veľkosť úložiska si určuje sám). A tu nastáva druhý problém ak tam budú také veľké súbory tak nebude tá stránka strašne spomalená? Tie súbory sa budú dať z tej stránky rovno prehrať alebo aj stiahnuť. Ďakujem.

  • Dobrý deň,
   Možné pozície menu závisia od konkrétnej témy, takže si musíte nájsť nejakú, čo má menu v stĺpci. Čo sa týka veľkosti nahrávaných súborov, tak tú je možné zvýšiť cez php, napríklad v .htaccess súbore zadaním: php_value upload_max_filesize 1032M
   Avšak keďže tam plánujete nahrávať niekoľko gigabajtové videá, tak vám na to odporúčam výborný bezplatný plugin Tuxedo Big File Uploads. Ten by mal fungovať nezávisle od konfigurácii servera, takže nebudú potrebné zmeny v nastaveniach.
   Dajte vedieť či vám to pomohlo 🙂

  • Nainštaloval som ten tuxedo plugin a je to fakt výborný pomocník. Nejaký tip na free tému s ľavým menu?

 2. Dobrý deň, hosting mám od Active 24, pokúšam sa pripojiť cez FTP pomocou FileZilla a stále sa mi to nedarí, postupujem podľa návodov na YouTube, žiaľ stále neúspešne! Vedel by ste mi poradiť?
  Ďakujem za odpoveď.

  • Dobrý deň, hosting od Active24 nepoužívam, takže neviem posúdiť kde presne by mohla byť chyba. Odporúčam vám kontaktovať ich zákaznícku podporu.

 3. Chcel by som sa spýtať na pár vecí. Vytvoril som si takú jednoduchú osobnú stránku pomocou vybratej témy. ale chcem spraviť zmenu na uvodnej stránke, je tam prednastavený článok ale ja by som to chcel odstrániť, prípadne si tam vložiť niečo iné, foto, video. Neviem či je to vôbec možné.
  A chcem sa spýtať na odkaz na inú stránku ktorý mám pod tlačítkom ako nastavím aby sa tá nová stránka otvorila na inej karte? https://www.marioondris.com/

 4. Zdravím, chcel by som sa spýtať vytvorím si stránku novú vo WordPress dám ju publikovať pridám do menu. Ale keď otvorím môj web a kliknem v menu na stránku ktorú som novú pridal otvorí mi stránku domov ktorá je nastavená ako domovská stranka. Vedeli by ste mi niekto s tým pomôcť ??

  • Dobrý deň,

   Príčin môže byť mnoho. Ako prvé by som skúsil ísť do Nastavenia -> Trvalé odkazy a klikol na Uložiť zmeny.

 5. Dobrý deň,
  máme vybudovanú stránku vo WP, kde je použitý v linkoch jednotlivých podstránok názov našej organizácie. Došlo ale k zmene názvu knižnice. Je možné vo WP nejakým spôsobom hromadne zmeniť tieto linky, alebo bude treba naklonovať všetky podstránky s novou linkou?

  • Dobrý deň,
   Nie som istý ktoré linky presne myslíte. Ak ide iba o tie linky z ľavého bočného menu, tak tie by sa mali automaticky zmeniť keď zmeníte url adresu nadradenej stránky.
   Avšak je mi to ťažko posúdiť takto na diaľku bez prístupu do administrácie. Aby som si bol istý, musel by som vidieť ako to máte spravené.

  • Ak ide o default linky v rámci podstránok tak nie, nezmenia sa (ale ako som písal, musel by som si overiť ako to máte spravené). Mimochodom z hľadiska SEO je potom dobré spraviť presmerovania z nefunkčných liniek na nové, ale to asi viete. V prípade potreby mi napíšte na email a odporučím vám odborníka, ktorý by vám to všetko vedel správne spraviť.

  • Ďakujem za pochvalu. Viem, nie je to najoptimálnejšie, ale musel som to tak vyriešiť, inak by tie jednotlivé články boli moc krátke.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here
Súhlasím so spracovaním osobných údajov.