Ako pridať kategórie do článkov vo WordPress

Vysvetlíme si, čo sú to kategórie a podkategórie vo WordPress. Ukážeme si, ako pridať kategórie do článku. Ako vytvárať a zoradiť kategórie, meniť a mazať.

Ako pridať kategórie do článkov vo WordPress

Čo sú to kategórie

Články na WordPress stránke môžete zoskupovať do kategórií. Kategórie sú okruhy tém, ktoré máte na internetovej stránke. Obvykle ide o skupinu príspevkov s podobnými témami.

Kategórie môžu mať vlastné podkategórie. Do kategórií môžu byť zaraďované len príspevky. Stránky sa do kategórií zaraďovať nedajú.

Vďaka kategóriám sa návštevníci webu lepšie orientujú v obsahu stránky. Pomôžu aj vašej orientácii, keď budete hľadať konkrétny článok v zozname článkov. Vďaka kategóriám si budete môcť vaše články vyfiltrovať.

Vytvorenie novej kategórie vo WordPress

Pre vytvorenie novej kategórie vo WordPress nájdite v menu administrácie voľbu „Kategórie“.

WordPress pridanie kategórie
Vytvorenie kategórie

Aby ste vytvorili novú kategóriu, potrebujete vyplniť prázdne políčka:

Názov — je to meno kategórie, ktoré sa bude zobrazovať na webovej stránke.

Slug — názov kategórie pre vytvorenie URL adresy. Nemal by obsahovať diakritiku a veľké písmená. Jednotlivé slová oddeľte pomlčkou. Napríklad pre kategóriu „Moria a oceány“ to bude „moria-a-oceany“.

Nadradená kategória — ak máte na stránke viacero kategórií, ktoré majú vlastné podkategórie, môžete si tu nastaviť, ktorá kategória bude nadradená novej kategórii. Ak sa jedná o hlavnú kategóriu, vyberte „Žiadne“.

Popis — ak vyplníte toto políčko, jeho obsah sa bude zobrazovať v zozname kategórií na pravej strane obrazovky.

Teraz kliknite na „Pridať novú kategóriu“.

Úprava kategórií

Pre úpravu kategórií vo WordPress prejdite kurzorom na názov ľubovoľnej kategórie.

WordPress úprava kategórie
Úprava kategórie

Zobrazí sa vám niekoľko možností:

Upraviť — táto voľba umožňuje upraviť názov, slug, nadradenú kategóriu a popis kategórie.

Rýchla úprava — slúži na úpravu názvu a slugu.

Zmazať — zmaže kategóriu zo zoznamu.

Zobraziť — zobrazí všetky články, ktoré sú zaradené v konkrétnej kategórii.

Ak chcete vymazať niekoľko kategórií naraz, môžete zakliknúť políčka vedľa ich názvov. Potom kliknite na „Hromadné akcie“, „Zmazať“ a nakoniec „Použiť“. Nemusíte sa báť, že zmazaním kategórie odstránite aj články, ktoré boli k danej kategórii priradené. K článkom, ktoré teraz nepatria do žiadnej kategórie, priraďte novú kategóriu.

Ako pridať kategórie do článkov

V zozname všetkých vašich článkov máte okrem iných aj stĺpec „Kategórie“. Keď vytvoríte článok bez priradenia kategórie, bude mať v tomto stĺpci „nezaradené“.

priradenie kategórie
Priradenie kategórie

Zaradenie článku do konkrétnej kategórie môžete urobiť počas úpravy alebo vytvárania príspevku. Tento spôsob automaticky pridá vybranú kategóriu k článku. Potrebné nástroje nájdete v pravej dolnej časti obrazovky.

Pre pridanie novej kategórie kliknite na „Pridať novú kategóriu“. Môžete tu tiež nastaviť, ktorá bude jej nadradená kategória. Teraz kliknite na „Pridať novú kategóriu“. Ak chcete príspevok priradiť k už exitujúcej kategórii, tak zakliknite políčko pri jej názve.

Zmena kategórie

Zmenu kategórie urobíte ľahko kliknutím na „Rýchla úprava“ pod názvom článku. Táto voľba sa objaví pod názvom článku v zozname článkov, keď po ňom prejdete kurzorom.

WordPress zmena kategórie
Zmena kategórie

Podrobnejšie o jednotlivých funkciách som písal v článku Aký je rozdiel medzi článkom a stránkou vo WordPress. Iným spôsobom je zmeniť kategóriu počas úpravy článku.

Ako pridať kategórie do článkov vo WordPress
4.9 (97.5%) 8 hlasov

Pomohol vám tento článok? Podporte ma prosím jeho zdieľaním 👍

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.