Ako pridať obrázok vo WordPress

Návod ako pridať obrázok vo WordPress – ako ho nahrať z počítača a nastaviť nadpis a titulok. Ukážeme si aj, ako nastaviť ilustračný obrázok pre článok.Ako pridať obrázok vo WordPress Vo WordPress sú vaše obrázky a ostatné média uložené v knižnici médií. Ich pridanie do článku alebo na stránku je veľmi jednoduché. Môžete tiež pridávať linky na stiahnutie súborov vo formátoch PDF a Wordových dokumentov. Dajú sa tiež vkladať, zarovnať a prepojiť obrázky a ich galérie.

Nahranie obrázku

Ak chcete pridať obrázok do príspevku alebo na stránku, tak to vizuálnom editore kliknite na tlačidlo „Pridať súbor“. Otvorí sa vám okno vašej knižnice médií. Ak image, ktorý chcete vložiť nie je v knižnici médií, kliknite na „Nahrať súbory“. Umožní vám to nahrať obrázok z vášho počítača.

WordPress pridanie obrázku
Pridanie obrázku

Súbory, ktoré chcete vložiť do knižnice médií jednoducho presuňte z počítača alebo vyberte možnosť „Vybrať súbory“. Po nahraní obrázkov sa vám otvorí knižnica médií so všetkými ilustráciami, ktoré už na stránke máte. Iný spôsob pridania obrázkov do knižnice médií je cez menu administrácie. Nájdite možnosť „Multimédiá“ a vyberte „Pridať nový“.

Ako pridať obrázok vo WordPress

Všetky obrázky sú v knižnici zobrazené v poradí, ako ste ich na stránku nahrávali. Navrchu knižnice si môžete vybrať, či chcete zobraziť obrázky, audio alebo video súbory. Môžete si ich tu tiež filtrovať podľa dátumu.

WordPress popis obrázku
Popis obrázka

Požadovaný obrázok vyberiete zo zoznamu kliknutím. V pravej časti obrazovky a vám zobrazí jeho miniatúra so základnými informáciami a pod ňou a štyri polia: Nadpis, Titulok, Alt text a Popis.

Nadpis — v políčku „Nadpis“ nájdete názov obrázku, ako ste ho pomenovali vo vašom počítači.

Titulok — slúži na zobrazenie informácií o obrázku.

Alt text — tento riadok je určený pre vyhľadávače. Zobrazí sa tiež, ak vyhľadávač nebude vedieť obrázok načítať. Kvôli SEO optimalizácii vašej stránky je vhodné použiť výstižné pomenovanie alebo popis obrázku.

Popis — slúži pre dlhší popis obrázku. Zobrazuje sa pri prechode z náhľadového obrázku na veľký.

Pre každý obrázok tu tiež môžete vybrať, akým spôsobom si ho prajete zobrazovať:

Zarovnanie — vyberiete, ako si prajete zarovnať ilustráciu. Vľavo, vpravo, na stred alebo bez zarovnania.

Odkaz na — slúži na nastavenie toho, čo sa stane po kliknutí na ilustráciu.

Veľkosť — tu si môžete zvoliť, či chcete zobrazovať miniatúru, stredný, veľký alebo obrázok v plnej veľkosti. Vedľa každej veľkosti sú uvedené jeho rozmery v pixeloch.

Keď ste všetko nastavili, kliknite na „Vložiť do článku“. Médium, alebo ak ste vybrali viacero obrázkov naraz, bude vložený do textu na miesto aktuálnej pozície kurzora. Týmto spôsobom môžete do príspevku vkladať ľubovoľné množstvo ilustrácií.

Základné úpravy obrázkov

Keď kliknete na vložený obrázok, zobrazí sa vám tabuľka s niekoľkými ikonkami. Môžete si ho zarovnať vľavo, na stred, na pravo alebo zobraziť bez zarovnania. Sú tu aj ikonky pre jeho úpravu a jeho odstránenie.

Po kliknutí na tlačidlo úprava obrázka sa vám zobrazí okno „Detaily obrázka“. V tomto okne je možné upravovať iba niektoré atribúty. Ak si prajete upravovať viacero atribútov, potrebujete sa vrátiť cez voľbu „Pridať súbor“.

Kliknutím na multimédium, ktorý chcete upravovať sa vám zobrazia všetky jeho atribúty. Môžete si tu napríklad nastaviť vloženie obrázka v inej veľkosti. Viac podrobností o možnostiach úpravy ilustrácií sa dozviete v článku Úprava obrázkov vo WordPress.

Vloženie ilustračného obrázka

Ak to vaša WordPress šablóna dovoľuje, môžete si k článku pridať ilustračný obrázok (takzvaný thumbnail). Zrolujte dole na stránke a v pravom dolnom rohu nájdete nasledujúce okno:

WordPress ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok

Thumbnail vložíte jednoducho kliknutím na „Nastaviť ilustračný obrázok“. Tento odkaz vás zavedie do knižnice médií. Vyberte si z nahraných multimédií alebo vložte nový.

Pomohol vám tento článok? Podporte ma prosím jeho zdieľaním. 👍

2 COMMENTS

  1. Viem nejakým spôsobom exportovať Nadpis, Titulok, Alt text a Popis?
    Viem následne tieto „metadáta“ po úprave importovať a aktualizovať ich tak?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here