Rozmýšľate, aký je rozdiel medzi článkom a stránkou vo WordPress? V tomto článku vám vysvetlím rozdiely medzi nimi a možnosti správy článkov a stránok.
Na WordPress webe môžete pracovať pomocou dvoch základných konceptov: články a stránky. Pre každý z nich nájdete v menu ich vlastné nástroje. Pokúsim sa vám vysvetliť, aký je medzi nimi rozdiel.
Rozdiel medzi článkom a stránkou
Články sú vaše príspevky na blog, aktuality, novinky a akcie. Zvyčajne sú chronologicky usporiadané — najnovší príspevok sa nachádza navrchu. Ide o aktuálne informácie. Niektoré z nich budú po čase zastarané. Staršie články sa posúvajú nižšie a uschovávajú sa v archíve. Články sa na stránke vôbec nemusia nachádzať, ak je to pre povahu webu vhodnejšie.
Stránky používajú trvalejší obsah. Nebudete ich teda pridávať a meniť tak často ako články. Slúžia na publikovanie informácií trvalejšieho charakteru. Môže to byť napríklad stránka O nás, Kontakty a podobne. Ak vytvoríte novú stránku, neobjaví sa na webe ako článok. Budete ju musieť vložiť do menu webu.
Články vo WordPress
Keď vo WordPress menu kliknete na možnosť Články, objaví sa vám zoznam všetkých článkov vrátane informácií ako autor, kategórie, dátum pridania alebo úpravy. Nad zoznamom článkov navrchu stránky nájdete informácie ako počet všetkých a publikovaných článkov ako aj počet článkov, ktoré sú v koši. Môžete ich tu tiež filtrovať podľa kategórie alebo dátumu.
Keď prejdete kurzorom na názov konkrétneho príspevku, objaví sa vám pod ním niekoľko linkov:
Upraviť — umožňuje úpravu príspevku. Úpravu článku umožňuje aj kliknutie na jeho názov.
Rýchla úprava — tu môžete upravovať niektoré základné informácie o článku ako Nadpis, Slug, Dátum, Autor, Povolenia komentárov a niekoľko ďalších funkcií.
Zahodiť — táto voľba premiestni článok do koša. Ak kôš vyprázdnite, bude vymazaný.
Zobraziť — ak článok ešte nebol publikovaný, zobrazí jeho náhľad. Ak už publikovaný bol, tak ho zobrazí na stránke.
Hromadná úprava článkov
Vedľa každého názvu článku nájdete zaškrtávacie políčko. Toto políčko vám umožňuje vykonávať niektoré akcie na viacerých príspevkoch naraz.
Jednoducho ho zaškrtnete a v rámčeku Hromadné akcie vyberiete akciu, ktorú si želáte uskutočniť: Upraviť alebo Presunúť do koša. Potom kliknite na Použiť. Ak vyberiete Upraviť, budete môcť upravovať autora, kategórie, tagy, povolenia komentárov, formát, pripnutie článku a podobne.
Možnosti zobrazenia
Ak chcete zmeniť spôsob, akým sú články zobrazované, kliknite na tlačidlo Možnosti zobrazenia. Nájdete ho v pravom hornom rohu.
Môžete si tu nastaviť napríklad, ktoré informácie chcete zobrazovať v zozname článkov. Po nastavení nezabudnite kliknúť na Použiť.
Stránky vo WordPress
Ak chcete zobraziť zoznam stránok na vašom webe, vyberte vo WordPress menu možnosť Stránky. Na obrazovke sa vám objaví zoznam stránok webu. Nad zoznamom nájdete počet všetkých stránok, počet vami publikovaných stránok, celkový počet publikovaných stránok a počet konceptov.
V zozname stránok nájdete pri každej z nich meno jej autora, množstvo komentárov a dátum, kedy bola publikovaná alebo upravovaná.
Ako upraviť stránku
Keď prejdete kurzorom na názov konkrétnej stránky, objaví sa vám pod ním niekoľko možností. Sú podobné ako možnosti pri článkoch:
- Upraviť — pre úpravu stránky.
- Rýchla úprava — pre úpravu niektorých základných informácií.
- Zahodiť — pre premiestnenie stránky do koša.
- Zobraziť — pre zobrazenie stránky alebo jej náhľadu.
Hromadná úprava
Vráťme sa späť na zoznam stránok. Vedľa každého názvu stránky je zaškrtávacie políčko. Pomocou neho môžete vykonávať hromadné akcie podobne, ako pri článkoch. Po zaškrtnutí vyberte druh hromadnej akcie a kliknite na Použiť. Ak vyberiete Upraviť, budete môcť upravovať autora, povoliť alebo zakázať komentáre a pozíciu označených položiek.
Rýchla úprava stránky / článku
Rýchla úprava je výborná funkcia ako rýchlo upraviť určité vlastnosti. Využívam ju napríklad na zmenu kategórie, pridanie značiek a pripnutie článku.
Pomohol vám tento článok? Podporte ma prosím jeho zdieľaním 👍
Ako pripnem článok s stránke?
Tu je návod na pripnutie článku. Teda ak ho chcete pripnúť ako prvý na vrch (takzvaný sticky post).
Ahoj Vlado. Prosím ťa, vytvorila som si stránku ale potrebujem aby bola na webe neviditeľná. Ako sa to dá spraviť prosím ťa? Potrebujem na túto neviditeľnú stránku len niečo prelinkovať čo už na webe je.
Ďakujem
Gabik
Ahoj Gabika,
nechapem ako presne by si to potrebovala. Mozes si dat status tej stranky ako koncept, alebo nastavit jej viditelnost ako sukromne, alebo chranene heslom. V pripade, ze iba potrebujes, aby dana stranka nebola viditelna pre vyhladavace, tak sa da v yoaste nastavit aby ju neindexovalo.