Ako používať vizuálny editor vo WordPress

Návod ako používať vizuálny editor vo WordPress – čo je to vlastne vizuálny editor, písanie textu, vytvorenie nadpisov, podnadpisov a pridanie obrázkov.

Ako používať vizuálny editor vo WordPress

Čo je to vizuálny editor

Vizuálny editor zobrazuje váš príspevok tak, ako vyzerá. Textový editor zobrazuje text aj s html kódmi. Voľbu pre zmenu aktuálneho editora nájdete hneď nad oknom, v ktorom vytvárate obsah:

Kde nájsť vizuálny editor
Kde nájsť vizuálny editor

Funkcie editora

Práca vo WordPress editoroch nie je ťažká. Prejdime si postupne jednotlivé funkcie.

Písanie vo vizuálnom editore v mnohom pripomína prácu v bežnom textovom editore. Môžete tu dokonca používať aj klávesové skratky pre jednotlivé typy písma, kopírovanie a prilepenie textu.

Ak prejdete kurzorom na jednotlivé tlačidlá, tak sa vám pri každom z nich objaví nápoveda, na čo tlačidlo slúži. Okno pre písanie textu sa automaticky prispôsobí množstvu textu. Akokoľvek dlhý bude váš text, možnosti vizuálneho editora budete mať stále k dispozícii navrchu okna.

Vytvorenie odsekov

Pre lepšiu prehľadnosť textu píšte v odsekoch. Vytvoríte ich klávesom „Enter“. Ak potrebujete písať nový riadok, ale nechcete začať nový odsek, stlačte naraz „Shift Enter“.

Trvalý odkaz (Permalink)

Po zadaní nadpisu stránky alebo článku sa vám pod oknom pre zadanie názvu zobrazí riadok „Trvalý odkaz“. Trvalý odkaz alebo Permalink je URL stránky a príspevku. Upravte si ho tak, aby obsahoval ich konkrétny názov. Príklad vidíte na obrázku:

Wordpress trvalý odkaz
Trvalý odkaz (Permalink)

Trvalý odkaz upravíte kliknutím na tlačidlo „Upraviť“. Do okna, ktoré sa vám otvorí, napíšte svoj text. Potom kliknite na „OK“. Ak si zmenu neželáte uložiť, kliknite na „Zrušiť.“

Nadpis a podnadpisy

Veľkosť podnadpisov, ktoré budete mať v texte článku, nadstavíte v okienku „Odsek“. Jednotlivé voľby pre veľkosť písma sa vám objavia po kliknutí naň.

Nadpis 1 (h1) je nadpis 1. úrovne. V tomto formáte je názov vášho článku alebo stránky. Pre podnadpisy v texte preto radšej používajte nadpisy 2. až 4. úrovne.

WordPress formáty nadpisov
Formáty-nadpisov

Nájdete tu aj voľbu „Predformátovaný“. Ak si ju vyberiete, budete písať bez formátovania.

Pridanie médií

Tlačidlo, ktoré slúži na pridanie obrázkov, videa a audia má názov „Pridať súbor“. Kliknutím sa dostanete do knižnice médií.

Písanie textu

Na obrázku vidíte, že WordPress vizuálny editor má navrchu jeden riadok ikoniek. Druhý je ukrytý. Aby ste ho odkryli, kliknite na tlačidlo Zapnúť panel nástrojov. Teraz má váš editor dva riadky. Prejdeme si jeho jednotlivé ikonky.

WordPress vizuálny-editor
Vizuálny editor

Jednotlivé tlačidlá

tučné písmo kurzívaTučné písmo a Kurzíva — pre použitie označte text a kliknite na tlačidlo.

odrážkyOdrážkový zoznam — pre písanie textu s odrážkami bez číslovania poradia. Nový riadok s odrážkou napíšete stlačením klávesy „Enter“.

číslovaný zoznamČíslovaný zoznam — umožňuje vytvoriť číselne usporiadaný zoznam.

 

citátCitát — táto funkcia sa používa pre zvýraznenie citátu alebo textu, na ktorý chcete upútať pozornosť.

zarovnanie textu„Zarovnať vľavo“, „Zarovnať na stred“ a „Zarovnať napravo“ — zarovná označený text naľavo, na stred a napravo.

vložiť upraviť odkazVložiť/upraviť odkaz — na stránku alebo do článku môžete vložiť odkaz na iný článok alebo stránku. Na tento účel slúži toto tlačidlo. Pre vloženie odkazu označte text, na ktorý chcete urobiť odkaz a kliknite na tlačidlo „Vložiť/upraviť odkaz“.

vložiť značku čítať viacVložiť značku čítať viac — používa sa hlavne pri písaní článkov. Text pred značkou sa zobrazí v zozname ukážok článkov. Zvyčajne to sú úvodné 2 – 3 vety, ktoré prezradia, o čom článok je.

predčiarknutéPrečiarknuté — slúži na prečiarknutie textu. Môžete tak napríklad upozorniť návštevníkov stránky, že ste niečo zmenili.

horizontálna čiaraHorizontálna čiara — vloží na stránku horizontálnu čiaru.

Farba textu — tu si môžete vybrať farbu písma. K dispozícii máte výber predvolených farieb alebo si nastavíte vlastnú.

vložiť ako textVložiť ako text — pri kopírovaní textu, ktorý ste napísali v bežnom textovom editore alebo textu z inej stránky, sa môže jeho formátovanie pri vložení do WordPress vizuálneho editora zmeniť. Ak kliknete na toto tlačidlo, text sa vloží bez formátovania.

vymazať formátovanieVymazať formátovanie — odstráni formátovanie z označeného textu.

špeciálny znakŠpeciálny znak — pomocou tlačidla špeciálny znak vložíte špeciálne symboly. Kliknutím na tento symbol, sa zobrazí okno, v ktorom si vyberiete požadovaný symbol. Napríklad: © € £ » ⇔.

zmenšiť odsadenieZmenšiť odsadenie — posunie text naľavo.

zväčšiť odsadenieZväčšiť odsadenie — posunie text napravo.

šípky späť a znovaŠípky „Späť“ a „Znovu“ — tieto ikonky slúžia pre krok späť alebo dopredu.

klávesové skratkyKlávesové skratky — pod posledným políčkom sa ukrývajú klávesové skratky pre rýchlejšie vykonávanie vyššie uvedených funkcií.

Pomohol vám tento článok? Podporte ma prosím jeho zdieľaním. 👍

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here