WordPress – všetko čo potrebujete vedieť na jednom mieste

Chcete vedieť čo je to WordPress? Stiahnuť si ho? Kde nájsť návody a ako s ním pracovať? V tomto článku nájdete všetko čo potrebujete vedieť.

WordPress - všetko čo potrebujete vedieť na jednom mieste

Čo je to WordPress

WordPress je bezplatný open source systém na správu obsahu – CMS (z anglického Content Management System). Je založený na PHP a MySQL. WordPress je vyvíjaný pod licenciou GNU GPL (takzvaná licencia pre slobodný softvér). Má širokú užívateľskú a vývojársku komunitu.

Zjednodušene sa dá povedať, že WordPress je najobľúbenejší publikačný systém pre webstránky a blogy. Zvykne sa používať aj skratka WP.

WordPress logo
Logo

WP používa 30% z top 10 miliónov webstránok [štatistika z apríla 2018]. Celkovo beží na viac ako 60 miliónoch webstránok.

💡 Tip: Pre rýchly web ⏱ je kľúčové vybrať si správny hosting. Odporúčam vsadiť na overenú kvalitu ➡️ WebSupport, Webglobe-Yegon alebo Wedos.

História

Toto CMS založili zakladatelia Matt Mullenweg a Mike Little. V marci 2003 zaregistroval Matt doménu WordPress.org a prvá verejná verzia 0.7 vyšla 27. mája 2003.

Rok 2005 bol pre WP zlomový. Verzia 1.5, ktorá priniesla grafické témy, editáciu statických stránok a moderáciu, zaznamenala vyše 900 000 stiahnutí. Následne bola založená spoločnosť Automattic, Inc. a v marci 2006 zaregistrovaná ochranná známka WordPress. Koncom roka 2005 bola spustená aj bezplatná hostingová služba WordPress.com. [Zdroj: Wiki]

Požiadavky

 • Minimálna požadovaná verzia PHP: 7.3
 • Minimálna požadovaná verzia MySQL databázy: 5.6
 • Minimálna požadovaná verzia MariaDB: 10.1
 • Odporúčam tiež Apache alebo Nginx ako najrobustnejšie možnosti na spustenie tohto CMS, aj keď nie sú podmienkou.
💡 Tip na WordPress šablóny: z prémiových šablón mám dobré skúsenosti so šablónami StudioPress a s multifunkčnými šablónami Divi i Avada.

Stiahnuť WordPress

Aktuálnu verziu súborov v slovenčine si môžte stiahnuť na tomto linku.

Výhody

 • Je zadarmo – samotný WP ako aj mnoho šablón a pluginov je zadarmo.
 • Bez potreby programátorských schopností – užívateľ si môže spravovať svoj web aj bez znalostí programovacích jazykov ako HTML, CSS a PHP.
 • Bezplatné a časté aktualizácie – komunita tohto CMS pomerne často vydáva bezpečnostné aktualizácie ako aj nové funkcionality.
 • Viacjazyčnosť – samotné jadro WP ako aj mnoho pluginov a tém je preložených do väčšiny jazykov, mimo iné aj Slovenčiny. Tu je návod ako si spraviť multijazyčný web.
 • Množstvo bezplatných šablón a modulov – medzi výhody tohto CMS môžeme určite zaradiť aj množstvo existujúcich doplnkov.
 • Jednoduchosť používania – jednoduchá administrácia vytvárania článov, práce s médiami a tvorbou obsahu.
 • Široká komunita užívateľov – existuje veľa fór, kde vám radi poradia odborníci z komunity. Taktiež sa môžete zúčastniť oficiálnych stretnutí nazývaných WordCamp.
 • Variabilita – s pomocou tém a modulov je možné WPpoužiť na mnoho účelov – osobný blog, prezentácia firmy, eshop, fórum a dokonca aj sociálnu sieť.
 • Podpora u väčšiny hostingov – napriek tomu je dobré overiť si či webhosting spĺňa optimálne požiadavky na beh WP. Môžete si pozrieť môj návod ako si vybrať najlepší hosting.
 • Multisite – možnosť vytvoriť viac webstránok na jednej doméne.
💡 Chcete rýchlejšiu ⏱ webstránku? Rýchlosť webstránky je dôležitá pre návštevníkov a aj z hľadiska SEO. Najlepšie výsledky som dosiahol s pluginom WP Rocket, ktorý jednoznačne odporúčam.

Komunita

Existuje oficiálna webstránka, ktorá je čiastočne preložená do slovenčiny.

Kde začať (návody)

Pre začiatočníkov som pripravil kompletný WordPress návod, ktorý obsahuje aj:

Pomohol vám tento článok? Podporte ma prosím jeho zdieľaním. 👍

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here
Súhlasím so spracovaním osobných údajov.